• Тернополяни побували на землі Колумба та Паганіні

    Попри розкіш храмів та архітектури загалом, вражає культура молодих італійців, кажуть тернополяни

    Побачити пам’ятки культури Італії, відвідати океанаріум, скуштувати рибу меч змогли тернополяни Наталія Гоцик, Неоніла Іваноньків, Юлія та Богдан Рудницькі відвідавши цю країну. Вони завітали в старовинне місто Генуя під час свого турне по цій країні. Юлія, Неоніла, та Наталя виступають у складі тріо бандуристок «Оріана», а Богдан працює менеджером колективу.
    Тернополяни їздили до Генуї на фестиваль «Білі ночі».

    — На час дійства рух на багатьох вулицях міста перекрили і поставили там сцени. На одній з центральних вулиць”20 вересня” виступала й «Оріана», – розповідає Богдан Рудницький. – Власне, на фестиваль нас запросив відділ культури при мерії міста Генуя, а посприяв цьому запрошенню отець Віталій Тарасенко який є духовним провідником для усіх українців, які працюють у Генуї. Але на виступ прийшли не тільки українці, а й багато італійців. Після концерту нам організували розширену екскурсію містом та познайомили з місцевою кухнею.

    Парковки — на дахах будинків

    Перше, що вражає в Генуї – це чистота, багато зелені й вузькі дороги, продовжує хлопець. На вулицях та узбережжі ростуть пальми, фікуси, агави. Проте землі у місті обмаль, настільки воно тісно забудоване.

    Видається, що архітектори заздалегідь прораховують, як забудувати практично кожен сантиметр дорогоцінної території Генуї, — каже хлопець.

    Так, на дахах будинків розташовані сади і навіть парковки а поруч них по потужних мостах прокладені автостради. Часто трапляється що під самими будинками прокладені тунелі в яких знову ж таки рухаються автомобілі. А посадкову смугу аеропорту зробили на мілині моря, засипавши її камінням та асфальтом. І хоч місто омиває море, скупатися там практично ніде. Всюди стоять «припарковані» яхти і катери.

    • Для нас українців було дуже незвичним ходити вуличками ширина яких між будинками сягала інколи лише трохи більше одного метра – розповідає Богдан. – А все це зумовлено тим що гори Приморські Альпи підступають до самого Лігурійського моря – от і навчились винахідливі італійці будувати свої міста у вузькій скелястій прибережній смузі.

    У Генуї жив Христофор Колумб

    Інша цікавинка цього міста – ставні, тобто дерев’яні гардини, почеплені із зовнішнього боку вікон. Вони є майже на кожному житловому багатоповерховому будинку.

    — У Генуї досить спекотно, і вберегтися від нещадного літнього сонця місцеві можуть тільки завдяки цим ставням, – розповідає турист. – Причому усі ставні — однакового кольору, аби не псувався загальний вигляд будівлі.

    Про вигляд своїх будинків мешканці міста дуже дбають, додає він. Практично усі будинки, особливо в центрі міста, є оригінальним витвором мистецтва. Вони пофарбовані у різні кольори: бежевий, жовтий, зелений, бордовий. Проте на кожному з них обов’язково є оригінальна ліпка.

    – Генуя – батьківщина Ніколо Паганіні ім’ям якого названа місцева консерваторія, а також земля багатьох видатних художників і скульптурів, – зауважує Богдан Рудницький. – Їхня любов до мистецтва втілена в їхнє місто. Так і хочеться ходити з піднятою головою та розглядати чудернацькі скульптури, які розташовані на краях будинків або підтримують балкони та розкішну ліпку на стінах.

    Є в цьому місті й залишки будинку, де якийсь період жив сам Христофор Колумб. Ймовірно, тут великий мореплавець шукав спонсорів для експедиції чи набирав команду моряків.

    енш Не менш красиві й храми, яких в Генуї багато. У двох з них захоронені мощі святого Івана Хрестителя та першомученика Степана. Рудницькі з колегами-музикантами відвідали там кілька церков. Окрім величної архітектури, у цих храмах тернополянам сподобався і багатий розпис. На стінах церков є багато ікон відомих італійських художників, а також дві картини великого європейського художника Рубенса.

    — Один із храмів побудований із чорного та білого каменю ще тисячу років тому, – розповідає Юлія Рудницька. – Під час війни у церкву влучила бомба, але вона не розірвалася. Відтоді та бомба, величиною в людський зріст, і стоїть у храмі.

    Є свій квартал Червоних ліхтарів

    Та попри розкіш храмів та архітектури загалом, вражає культура молодих італійців, додає Богдан.

    — В мене був шок, коли побачив, як «панкувата» генуезька молодь сиділа на сходах того тисячолітнього храму з пляшками пива в руках і голосно реготала, – каже він. – Поруч італійці йдуть молитися, ходять туристи.

    Є в Генуї і вулиця повій Мадалена, щось на зразок кварталу Червоних ліхтарів в Амстердамі, продовжує він. Італійці вважають цю вулицю досить небезпечною і намагаються без потреби нею не ходити.

    Відсутність широких доріг спонукає італійців більше їздити не мопедах, а не на машинах. Автівки там можна побачити лише на ширших центральних вулицях. А загалом всі користуються мопедами.

    — Так, коли автобус зупиняється на світлофорі, то наперед нього одразу підїжджає з 20 мопедів і як тільки-но змінюється колір світла, вони миттєво їдуть, – каже він. – Цікаво, що таким транспортом користуються і молоді, і старші люди. Неодноразово бачив, як старші жінки-монахині у своєму традиційному довгому одязі вдягали на голови шоломи та їхали на мопедах чи велосипедах. Весела картина!

    Довідка

    Генуя налічує трохи менше 1 млн жителів. Це історичний і культурний центр Італії. Там здавна жителі займалися мореплавством і піратством. Генуя – батьківщина джинсової тканини, першого у світі банку, італійського футболу. За характером генуезці — дуже відповідальні люди, але спочатку дивляться на незнайомця насторожено. Зате коли завоюєш довіру, то відчуваєш усю їхню щирість і гостинність.

    Туристу на замітку

    Їжа

    В генуезькій кухні багато морепродуктів – кальмари, восьминоги, лангусти, креветки, риба-меч та інші види риби. Також у цьому місті готують традиційну лазанью – страву з тіста з додаванням сирів, оливок, розмарину, кедрових горішків, часнику та інших складників. Їдять генуезці і багато макаронів, причому вони не такі калорійні як наші та не розварюються. Їжу запивають традиційно — сухим червоним вином.

    Транспорт

    Більшість жителів їздить на мопедах. Власним авто їздити і паркуватися важко, бо вузькі дороги. Вздовж морського узбережжя ходить метро. Але воно працює тільки до 21.00. З метою економії можна купити проїзний на усі види громадського транспорту: катер, автобус, метро.

    Екскурсії

    У Генуї варто відвідати океанаріум. На екскурсію виділити цілий день. Бо там представлені тварини і рослини з різних куточків землі — від Антарктиди і до теплих тропіків Африки та Бразилії. Там і тисячі видів риб, черепахи, крокодили, морські коники і котики, пінгвіни тощо. Вхід – 16 євро. На узбережжі моря в Генуї стоїть гігантський галіон. Цей корабель побудували з дерева спеціально для зйомок у фільмах, зокрема «Піратах Карибського моря». На ньому дуже багато розкішної ліпки та величезних скульптур. Його можна оглянути зверху а при бажанні за 5 євро можна вийти на палубу та опуститись в трюми судна. Корабель – це одна з родзинок Генуї, біля нього завжди багато туристів.

    http://20minut.ua/news/136363