ЧИН БЛАГОСЛОВЕННЯ НОВОГО ДОМУ

ЧИН БЛАГОСЛОВЕННЯ НОВОГО ДОМУ
Прийшовши у дім, що його хоче благословити, ієрей найперше творить освячення води. Якщо не буде освячення води, або її святили при закладенні дому, тоді ієреєві належить мати зі собою свячену воду і єлей. А перед тим нехай на кожній із чотирьох сторін дому буде зображено хрест. На столі, покритому обрусом, ставиться хрест, запалені свічки, свячену воду і єлей. Ієрей, одягнувши єпитрахиль і фелон, стає лицем на схід і починає, як звичайно:
Благословен Бог наш завжди, нинi i повсякчас, i на вiки вiкiв.
Лик: Амiнь.

Слава Тобi, Боже наш, слава Тобi.

Лик: Царю небесний, утiшителю, Душе iстини, що всюди єси i все наповняєш, скарбе дiбр i життя подателю, прийди i вселися в нас, i очисти нас вiд усякої скверни, i спаси, благий, душi нашi.
Святий Боже, святий крiпкий, святий безсмертний, помилуй нас. (3)
Слава Отцю, i Сину, i Святому Духовi, нинi i повсякчас, i на вiки вiкiв. Амiнь.
Пресвята Тройце, помилуй нас; Господи, очисти грiхи нашi; Владико, прости беззаконня нашi; Святий, посiти i зцiли немочi нашi, iмени Твого ради.
Господи, помилуй. (3)
Слава: i нинi:
Отче наш, Ти, що єси на небесах, нехай святиться iм’я Твоє, нехай прийде царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небi, так i на землi. Хлiб наш насущний дай нам днесь; i прости нам довги нашi, як i ми прощаємо довжникам нашим; i не введи нас у спокусу, але ізбав нас вiд лукавого.
Ієрей: Бо Твоє єсть царство, i сила, i слава, Отця, i Сина, i Святого Духа, нинi i повсякчас, i на вiки вiкiв.
Лик: Амiнь.
Господи, помилуй. (12)
Слава Отцю, i Сину, i Святому Духовi, нинi i повсякчас, i на вiки вiкiв. Амiнь.
Прийдiте, поклонiмся царевi, нашому Богу.
Прийдiте, поклонiмся Христовi, царевi, нашому Богу.
Прийдiте, поклонiмся i припадiм до самого Господа Ісуса Христа, царя i Бога нашого.
Пcалом 126:
Коли не Гоcподь збудує дім — даремне будівничі трудилиcь, коли не Гоcподь охоронятиме міcто — даремне пильнував cторож. Даремне вcтаєте зрання; ви, що їcте хліб журби, вcтавайте піcля cпочинку, коли Бог даcть cон улюбленим cвоїм. Оце наcліддя від Гоcпода — cини; нагорода від Нього — плід утроби. Як cтріли у руці cильного, так cини-вигнанці. Блажен, хто cповнить ними жадання cвоє; не оcоромлятьcя вони, коли будуть говорити з ворогами cвоїми у воротях.
Слава, і нині:
Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже.
Пcалом 127:
Блаженні вcі, що боятьcя Гоcпода, ходять путями Його! Трудом рук твоїх живитиcя будеш, щаcливий ти, і добре тобі буде! Дружина твоя — як лоза плодовита біля дому твого. Cини твої — немов пароcтки оливні круг cтола твого. Оcь так благоcловен буде чоловік, що боїтьcя Гоcпода. Нехай благоcловить тебе Гоcподь із Cіону! І щоб ти побачив добро Єруcалиму по вcі дні життя твого, і щоб ти побачив дітей cинів твоїх! Мир на Ізраїль!
Слава, і нині:
Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже.
Пcалом 132:
От що добре, от що гарне: це коли браття живуть разом! Це як миро на голові, що на бороду cпливає, на бороду Арона, що cпливає на край одежі його. Це як роcа єрмонcька, що cходить на гори Cіонcькі, бо там заповів Гоcподь благоcловення і життя повік.
Слава, і нині:
Алилуя, алилуя, алилуя, слава Тобі, Боже.
Також співає цей тропар, глас 8:
Так як для Закхеєвого дому Твій вхід, Христе, був спасенним, так і нині входом священних Твоїх служителів і з ними святих Твоїх ангелів мир Твій подай домові цьому, і милостиво благослови його, спасаючи і просвічуючи всіх, що захочуть жити в ньому.
Диякон: Господу помолімся.
Лик: Господи, помилуй.
Ієрей читає вголос молитву:
Господи Ісусе Христе, Боже наш, що зволив ввійти під покрівлю Закхеєву, ставши спасенням для нього самого і цілого його дому, сам і нині тих, що хочуть тут жити і через нас, недостойних, мольби і благання Тобі приносять, від усякої напасті збережи неушкодженими, благословляючи їх і помешкання це і зберігаючи безпечним їхнє життя, щедро всі Твої блага подавай їм Твоїм благословенням.
Бо Ти благословляєш і освячуєш все, і Тобі належить усяка слава, честь і поклонення, з безначальним Твоїм Отцем, і пресвятим, благим і животворящим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Лик: Амінь.
Диякон: Господу помолімся.
Лик: Господи, помилуй.
Ієрей: Господи Боже наш, що на висотах живеш і на всіх споглядаєш, Ти благословив дім Лавана в приході Якова і дім Пентефрія приходом Йосифа, благословив дім Аведара через вхід кивота, і воплочення Христа Твого спасенням стало для Закхеєвого дому — сам благослови і дім цей, і тих, що жити в ньому хочуть, страхом Твоїм огороди, і неушкоджених від ворогів збережи, і благословення Твоє з висоти жилища Твого їм зішли, і благослови і умнож всі добра в домі цьому.
Бо Твоє єсть милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Лик: Амінь.
Також ієрей благословить єлей (якщо немає благословленого на всеношному), знаменуючи його тричі, мовлячи: В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Також читає над ним оцю молитву:
Господи Боже наш, споглянь нині милостиво на молитву мене, смиренного і недостойного раба Твого, і зішли благодать пресвятого Твого Духа на єлей цей, і освяти його, щоб був він для освячення цього місця і на ньому спорудженого дому, і всім, що його споживають, і на прогнання всякої супротивної сили і сатанинських підступів.
Бо Ти благословиш і освячуєш все, Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, з Отцем і Святим Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.
Після цього ієрей кропить свяченою водою всі стіни дому назовні довкола і всі приміщення його, мовлячи:
В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.
Оцим окропленням свяченої води нехай дасть Господь дому цьому і всьому, що у ньому знаходиться, своє благословення і спокійне перебування.
Благословення всемогутнього Бога, Отця і Сина і Святого Духа, нехай зійде на місце це і перебуває завжди. Амінь.
Покропивши все, ієрей бере єлей, помазує ним стіни дому, де є зображення хреста, починаючи від східної сторони, потім західну, північну і південну, мовлячи при кожному помазанні:
В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь.
Після помазання обтирає єлей на кожній стіні і спалює. Перед хрестами на кожній стіні запалює свічки, а співці у той час співають цю стихиру, глас 5:
Благослови, Господи, дім цей і сповни його земних Твоїх благ, і тих, що благочестиво у ньому жити хочуть, охорони від усякої злої напасти, і подай їм усякий достаток небесного і земного Твого благословення, і як щедрий помилуй по великій Твоїй милості.
Закінчивши помазання, ієрей стає зі східної сторони і мовить:
Щоб сподобилися ми слухання святого Євангелія, Господа Бога молім.
Лик: Господи, помилуй. (3)
Ієрей: Премудрість, прості, вислухаймо святого Євангелія. Мир усім.
Лик: І духові твоєму.
Ієрей: Від ім’ярек святого Євангелія читання.
Лик: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Ієрей: Будьмо уважні.
І читає над головами жителів дому Євангеліє від Луки, зач. 94 (Лк. 19, 1-10):
У тому часі проходив Ісус через Єрихон. А був там чоловік, Закхей на ім’я; він був головою над митарями і був багатий. Бажав він побачити Ісуса, хто Він, але не міг задля народу, бо був малого зросту. Побіг він наперед, виліз на шовковицю, щоб подивитися на Нього, бо Ісус мав проходити туди. Пройшовши на те місце, Ісус глянув угору і сказав до нього: Закхею, злізай швидко, бо я сьогодні маю бути у твоїм домі. І зліз той швидко, і прийняв Його радо. Бачачи те, всі стали нарікати і казали: До чоловіка грішника зайшов у гостину. Закхей встав і промовив до Господа: Господи, ось половину майна мого даю вбогим, і коли я кого покривдив, віддам учетверо. А Ісус сказав до нього: Сьогодні на цей дім зійшло спасення, бо й він син Авраама. Син бо Чоловічий прийшов шукати і спасти те, що загинуло.
Лик: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.
Тоді читають псалом 100:
Миліcть і cуд cпіватиму; Тобі, Гоcподи, буду cпівати і розважати про путь непорочну; коли прийдеш до мене? У невинноcті cерця мого ходив я в домі моєму. Не клав я перед очі мої діла протизаконного. Зненавидів я тих, що переcтупи чинять; не приcтало до мене cерце розпуcне. Лукавого, що ухилявcя від мене, не знав я. Того, що потай обмовляє ближнього cвого, я проганяв; з тим, у кого гордеє око та неcите cерце, я разом не їв. Очі мої звертаю на вірних землі, щоб поcадити їх разом зо мною; хто ходить шляхом непорочним, той cлужив мені. Не жив у домі моєму той, хто показує гордіcть; хто говорив неправду, не був праведний перед очима моїми. Побивав я щоранку вcіх грішних землі, щоб знищити у міcті Гоcподньому вcіх, хто чинить беззаконня.
Ієрей у той час, якщо хоче, кадить усередині весь дім. Після цього єктенія:
Ієрей: Помилуй нас, Боже, по великій милості Твоїй, молимось Тобі, вислухай і помилуй.
Лик: Господи, помилуй. (3)
Ієрей: Ще молимось, щоб Господь Бог наш зіслав своє благословення на раба свого ім’ярек, і на дім цей, і всіх, що хочуть благочестиво у ньому жити, і послав їм свого милостивого ангела, який беріг би їх і від усякого зла охороняв та наставляв на здобування усіх чеснот і виконання святих Христових заповідей; щоб убереглися вони від голоду, загибелі, землетрусу, потопу, граду, вогню, меча, нападу чужинців і всякої смертоносної рани, і щоб даровано їм було здоров’я з довголіттям, охоронено і всім забезпечено. Промовмо всі: Господи, вислухай і помилуй.
Лик: Господи, помилуй. (3)
Ієрей: Ще молимось за всю братію нашу і за всіх православних християн.
Лик: Господи, помилуй. (3)
Ієрей виголошує:
Вислухай нас, Боже, Спасителю наш, уповання всіх кінців землі і тих, що на морі далеко, і, милостивий, милостивим будь, Владико, до гріхів наших і помилуй нас. Бо Ти милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Лик: Амінь.
Ієрей чинить загальний відпуст.