ЧИН ВІНЧАННЯ

Обряд заручин

Ті, що хочуть вінчатися, очікують перед дверми церкви – жених праворуч, невіста ліворуч. Священик благословить молодих тричі і вводить їх до притвору храму.

Диякон: Благослови, владико.
Священик: Благословен Бог наш завжди, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.

Диякон: Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Свящ.: Боже вічний, ти зібрав воєдино віддалених від себе і встановив для них нерозривний союз любови, ти благословив Ісаака й Ревеку і вчинив їх наслідниками твоєї обітинці; сам благослови і рабів твоїх, (ім’я) і (ім’я) , наставляючи їх на всяке добре діло.
Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.

Свящ.: Мир всім.
Л.: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші Господеві приклонить.
Л.: Тобі, Господи.
Священик: Господи Боже наш, ти з-поміж народів найперше обручив Церкву, діву чисту, благослови ці заручини, і з’єднай, і охорони рабів твоїх цих у мирі й однодумності.
Бо тобі належить усяка слава, честь і поклонення, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.

Накладання перстенів

Священик робить перстнем знак хреста над головою жениха і накладає перстень на праву руку:
Заручається раб божий (ім’я) з рабою божою (ім’я) в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Так само й невісті:
Заручається раба божа (ім’я) з рабом божим (ім’я) в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

 

Молитва

Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Свящ.: Господи Боже наш, ти був супутником слуги патріярха Авраама в Месопотамії, посилаючи висватати дужину для пана його Ісаака, і відкрив йому через черпання води, щоб заручити Ревеку. Сам благослови заручини рабів твоїх (ім’я) і (ім’я) , і утверди промовлене ними слово, утверди їх святим твоїм з’єднанням.
Бо ти спочатку створив мужеську стать і жіночу, і ти з’єднуєш з мужем жену на поміч і на сприймання людського роду. Сам, отже, Господи Боже наш, ти, що послав істину в насліддя твлє і обітницю твою рабам твоїм, отцям нашим, вибранцям твоїм з роду в рід, зглянься на раба твого (ім’я) і на рабу твою (ім’я) , і утверди заручених у вірі, єдинодумстві, і істині, і любові. Ти бо, Господи, показав встановлення заручин і утвердження всього.
Через перстень була дана влада Йосифові в Єгипті, через перстень прославився Даниїл у країні вавилонській, через перстень виявилася істина Тамари, через перстень Отець наш небесний щедрий був до сина свого: Дайте бо, мовить, перстень на правицю його, і, заколовши годоване теля, їжмо, і веселімся. Сама правиця твоя, Господи, узброїла Мойсея в Червоному морі, словом бо твоїм істинним небеса утвердилися і земля оснувалася; і правиця рабів твоїх благословиться словом твоїм могутнім і раменом твоїм високим.
Сам, отже, і нині, Владико, благослови це накладання перстенів благословенням небесним, і ангел твій нехай іде перед ними в усі дні життя їх.
Бо ти благословляєш і освячуєш усе, і тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.

Священик іде перед зарученими до тетраподу.

 

Псалом 127

 

Блаженні всі, що бояться Господа, що ходять путями його.
Плоди праці твоєї будеш їсти, щасливий ти, і добре тобі буде.
Жінка твоя – неначе лоза плодовита на краях дому твого.
Сини твої – як парості оливки, навкруг трапези твоєї.
Ось так благословляється чоловік, що боїться Господа.
Благословить тебе Господь із Сіону, і побачиш добро Єрусалиму по всі дні життя твого.
І побачиш синів твоїх синів. Мир на Ізраїля.

 

Вислів подружньої згоди

 

Запитує священик жениха: Чи маєш ти, (ім’я) , добру й непримушену волю та тверду думку взяти собі за дружину (ім’я) , що її тут перед собою бачиш?
Жених: Маю, чесний отче.
Чи не прирікав ти іншій невісті?
Жених: Не прирікав, чесний отче.
Священик звертається до невісті: Чи маєш ти, (ім’я) , добру й непримушену волю та тверду думку взяти собі за мужа (ім’я) , що його тут перед собою бачиш?
Невіста: Маю, чесний отче.
Чи не прирікала ти іншому мужеві?
Невіста: Не прирікала, чесний отче.

 Чин вінчання

 Диякон: Благослови, владико.
Священик: Благословенне царство Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Люди: Амінь.

Мирна єктенія

Диякон: В мирі Господу помолімся.
Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй.
За мир з висот і спасення душ наших Господу помолімся.
За мир всього світу, добрий стан святих божих церков і з’єднання всіх Господу помолімся.
За святий храм цей і тих, що з вірою, благоговінням і страхом божим входять до нього, Господу помолімся.
За святішого вселенського ариєрея (ім’я) , папу Римського, і за блаженнішого патріярха нашого (ім’я) , і за преосвященнішого архиєпископа й митрополита нашого кир (ім’я) , боголюбивого єпископа нашого кир (ім’я) , чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей Господу помолімся.
За Богом бережений народ наш, за правління і все військо Господу помолімся.
За рабів божих (ім’я) і (ім’я) , що нині з’єднуються одне з одним у спільноту подружжя, і за спасення їх Господу помолімся.
Щоб благословенне було це подружжя, як те, що в Кані галилейській, Господу помолімся.
Щоб дані були їм доброчесність і плід утроби на добро, Господу помолімся.
Щоб дарувалося їм благословення у дітях і життя бездоганне, Господу помолімся.
Щоб дарував їм і нам усе, чого для спасення просимо, Господу помолімся.
Щоб ізбавитися їм і нам від усякої скорби, гніву й нужди, Господу помолімся.
Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, твоєю благодаттю.
Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну Владичицю нашу Богородицю і приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
Л.: Тобі, Господи.
Свящ.: Бо тобі належить усяка слава, честь і поклонення, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.

Молитва

Господу помолімся.
Л.: Господи помилуй.
Свящ.: Боже пречистий і всієї тварі сотворителю, ти через твоє чоловіколюбіє ребро праотця Адама преобразив у жінку, і благословив їх, і сказав: Ростіть і множіться, і володійте землею; і обоє їх в одне злучив, бо ради того оставить чоловік отця свого і матір і прилучиться до дружини своєї, і будуть двоє, як одне тіло; і кого Бог злучив, людина нехай не розлучає.
Ти благословив раба твого Авраама, і лоно Сари розкрив, і вчинив його батьком численних народів; ти дарував Ісаакові Ревеку і плід їх благословив; ти злучив Якова з Рахилею і від нього дванядцять патріярхів явив; ти з’єднав Йосифа з Асинетою і як плід дітородження Єфрема й Манасію їм дарував; ти злучив Захарію і Єлисавету і сина їх як предтечу пречистого твого рождества показав; ти виростив плоттю із кореня Єсеєвого Приснодіву, і з неї воплотився і народився на спасення роду людського.
Ти через невимовний твій дар і велику доброту прийшов до Кани галилейської і там подружжя благословив, щоб показати, що з твоєї волі є законне подружжя і дітородження з нього.
Сам, Владико пресвятий, прийми моління нас, рабів твоїх, і – як там, так і тут – прийми невидимим твоїм пришестям і благослови подружжя це, і дай рабам твоїм, (ім’я) і (ім’я) , життя мирне, довгі літа, доброчесність, любов взаємну в союзі миру, рід довговічний, у дітях утіху і нев’янучий вінець слави.
Сподоби їх видіти дітей дітей своїх, охорони ложе їх від небезпек. І дай їм від роси небесної з висот і від достатку земного, наповни їх доми пшеницею, вином і оливою, і всяким добром, щоб вони подавали потребуючим. Дай воднораз і тим, що з ними, усе, чого вони просять на спасення.
Бо ти єси Бог милости, і щедрот, і чоловіколюбія, і тобі славу возсилаємо з безначальним твоїм Отцем і пресвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.

Молитва

Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Свящ.: Боже святий, ти з пороху сотворив чоловіка і з ребра його создав жінку, і дав йому помічницю, відповідну до нього, бо так було вгодно твоїй величності, щоб не самому бути чоловікові на землі.
Сам і нині, Владико, пошли руку твою з святого жилища твого, і з’єднай раба твого (ім’я) і рабу твою (ім’я) , бо ти з’єднуєш жінку з мужем. З’єднай їх в однодумності, вінчай їх на любов, злучи їх в одне тіло, даруй їм потомство і радість у дітях.
Бо твоя є влада і твоє є царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.

Обіт

Де є звичай, жених і невіста кладуть праві руки на Євангеліє, а священик кладе єпітрахиль і хрест на їх руки.
Жених:
Я, (ім’я) , беру тебе, (ім’я) , за жінку, і прирікаю тобі любов, вірність, і чесність подружню, і що не залишу тебе аж до смерти. Так мені, Боже, поможи, в Тройці Святій єдиний, і всі святі.
Невіста: Я, (ім’я), беру тебе, (ім’я), за мужа, і прирікаю тобі любов, вірність, і чесність подружню, і що не залишу тебе аж до смерти. Так мені, Боже, поможи, в Тройці Святій єдиний, і всі святі.

Священик, благословляючи їх:
Що Бог з’єднав, чоловік нехай не розлучає.

 Вінчання

 Узявши вінці, священик вінчає спершу жениха:
Вінчається раб божий (ім’я) з рабою божою (ім’я) в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.
Вінчає і невісту: Вінчається раба божа (ім’я) з рабом божим (ім’я) , в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

І благословляє їх тричі:
Господи Боже наш, славою і честю вінчай їх (3).

 

Прокімен

Диякон: Будьмо уважні.
Свящ.: Мир всім.
Диякон: Премудрість, будьмо уважні.
Прокімен апостола, глас 8: Ти положив на головах їх вінці із каменів цінних, життя просили у тебе, і дав їм (Пс. 20,4-5).
Стих: Бо ти даєш їм благословення повік віку, звеселиш їх радістю лиця твого (Пс. 20, 7).

 Апостол

 Диякон: Премудрість.
Читець: До Ефесян послання святого апостола Павла читання.
Диякон: Будьмо уважні.
Читець читає апостол до Ефесян 5, 20-33:
Браття, дякуйте за все завжди Господеві й Отцеві в ім’я Господа нашого Ісуса Христа.
Коріться один одному в острасі божому. Жінки нехай коряться своїм чоловікам, як Господеві, бо чоловік голова жінки, як і Христос – голова Церкви, свого тіла, якого він Спаситель. А як Церква кориться Христові, так у всьому жінки – своїм чоловікам.
Чоловіки, любіть своїх жінок, як Христос полюбив Церкву і видав себе за неї, щоб її освятити купіллю води зо словом, щоб поставити собі Церкву славну, без плями чи зморшки, або чогось подібного, але щоб була свята й непорочна. Так і чоловіки повинні любити своїх жінок, як свої тіла; бо, хто любить свою жінку, самого себе любить.
Ніхто ж ніколи свого тіла не ненавидів, але він годує його і піклується ним, як Христос Церквою, бо ми члени тіла його. Тим-то покине чоловік батька свого й матір і пристане до своєї жінки, і вони обоє будуть одне тіло.
Це велика тайна, а я говорю про Христа і про Церкву. Тому нехай кожний з вас зокрема любить свою жінку, як себе самого, а жінка нехай поважає свого мужа.
Свящ.: Мир тобі.
Диякон: Премудрість, будьмо уважні.
Люди: Алилуя.
Стих: Ти, Господи, захорониш нас і збережеш нас від роду цього і повік (Пс. 11,8).

 Євангеліє

 Диякон: Премудрість, прості, вислухаймо святого євангелія.
Свящ.: Мир всім.
Л.: І духові твоєму.
Свящ.: Від Івана святого євангелія читання.
Л.: Слава тобі, Господи, слава тобі.

Диякон: Будьмо уважні.
Священик читає євангеліє Івана 2, 1-11:
Одного разу було весілля в Кані галилейській, і була там мати Ісуса. Запросили на весілля також Ісуса та його учнів. Коли ж забракло вина, мати Ісуса каже до нього: Вина не мають. Ісус відповів їй: Що мені і тобі, жінко? Ще не прийшла моя година. Але мати його мовила до слуг: Що тільки скаже вам, робіть.
Було ж там шість кам’яних посудин на воду, що були для юдейських очищень; кожна вміщала дві або три міри. Сказав їм Ісус: Наповнить посудини водою. Вони наповнили їх доверху. Далі каже: Зачерпніть тепер і несіть до весільного старости. І понесли.
Коли староста покуштував воду, що стала вином (не знаючи, звідки воно взялося; знали тільки слуги, які зачерпнули воду), закликав він молодого і каже до нього: Кожен чоловік дає спершу вино добре, а як уп’ються – гірше. Ти ж добре вино зберіг досі.
Ось такий початок чудес учинив Ісус у Кані галилейській, і тим об’явив свою славу, і учині його увірували в нього.
Л.: Слава тобі, Господи, слава тобі.

Єктенія усильного благання

Диякон: Промовмо всі з усієї душі і з усієї мислі нашої промовмо.
Л.: Господи, помилуй.
Господи вседержителю, Боже отців наших, молимось тобі, вислухай і помилуй.
Л.: Господи, помилуй.
Помилуй нас, Боже, по великій милості твоїй, молимось тобі, вислухай і помилуй.
Люди, на кожне прошення: Господи, помилуй (3).
Ще молимось за рабів божих (ім’я) і (ім’я) , що нині одне з одним з’єднались, і за здоров’я і спасення їх.
Ще молимось за людей, предстоячих у святім храмі цім, що очікують від тебе великої і багатої милости, за всю братію нашу, і за всіх православних християн, за здоров’я і спасення їх.
Свящ.: Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.

Молитва

Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Свящ.: Господи Боже наш, ти у спасительнім твоїм промислі сподобив у Кані галилейській показати цінність подружжя твоїм пришестям: сам нині рабів твоїх (ім’я) і (ім’я) , що їм зволив ти з’єднатися одне з одним, збережи в мирі й однодумності, покажи чесним їх подружжя, збережи нескверним їх ложе, зволь, щоб їх співжиття було непорочне, дай їм дожити глибокої старости і чистим серцем сповняти заповіді твої.
Бо ти єси Бог наш, Бог, що милує і спасає, і тобі славу возсилаємо, з безначальним твоїм Отцем, і всесвятим, і благим, і животворящим твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.

 

Прохальна єктенія

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже, твоєю благодаттю.
Л.: Господи, помилуй.
Дня всього звершеного, святого, мирного й безгрішного у Господа просім.
Люди, на кожне прошення: Подай, Господи.
Ангела миру, вірного наставника, хоронителя душ і тілес наших у Господа просім.
Прощення й відпущення гріхів і прогрішень наших у Господа просім.
Доброго й пожиточного душам нашим і миру для світу у Господа просім.
Осталий час життя нашого в мирі й покаянні скінчити у Господа просім.
Християнської кончини життя нашого, безболізної, бездоганної, мирної, і добрго одвіту на страшнім судищі Христовім просім.
Єдність віри і причастя Святого Духа випросивши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.
Л.: Тобі, Господи.

“Отче наш”

Свящ.: І сподоби нас, Владико, зі сміливістю, неосудно сміти призивати тебе, небесного Бога Отця, і мовити.
Л.: Отче наш, ти, що єси на небесах, нехай святиться ім’я твоє, нехай прийде царство твоє, нехай буде воля твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам днесь; і прости нам довги наші, як і ми прощаємо довжникам нашим; і не введи нас у спокусу, але ізбав нас від лукавого.
Свящ.: Бо твоє єсть царство, і сила, і слава, Отця, і Сина, Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.
Свящ.: Мир всім.
Л.: І духові твоєму.
Диякон: Голови ваші Господеві приклоніть.
Л.: Тобі, Господи.
Свящ.: Боже, ти все сотворив силою твоєю, і утвердив вселенну, і прикрасив вінець всього сотвореного тобою, і рабів твоїх цих, що звінчалися на спільноту подружжя, благослови благословенням духовним.
Бо благословилося твоє ім’я і прославилося твоє царство, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині і повсякчас, і на віки віків.
Л.: Амінь.

Тут відбувається обряд спільної чаші і обходу кругом тетраподу, а люди співають:

“Ісає, ликуй

Тропар, глас 5: Ісає, ликуй, Діва мала в утробі і родила Сина Еммануїла, Бога і чоловіка, Восток – ім’я йому; його величаючи, Діву ублажаємо.
Інші, глас 7: Святії мученики, ви славно страждали і вінчалися, тож моліться до Господа, щоб помилував душі наші.
Слава тобі, Христе Боже, апостолів похвало і мучеників радосте; їх проповідь – Тройця єдиносущна.

 

Благословення вінцями

 

Священик, знявши вінець женихові: Возвеличся, женише, як Авраам, і благословися, як Ісаак, і умножся, як Яків, пробуваючи і мирі і сповняючи в правді заповіді божі.
Коли знімає вінець невісті: І ти, невісто, возвеличся, як Сара, і возвеселися, як Ревека, і умножся, як Рахиль, втішаючися своїм мужем, придержуючись меж закону, бо так зволив Бог.

 

Молитва

 

Господу помолімся.
Л.: Господи, помилуй.
Свящ.: Боже, Боже наш, ти прийшов у Кану галилейську і подружжя там благословив. Благослови ж рабів твоїм оцих, що з волі твоєї з’єдналися у спільноту подружжя. Благослові їхні входи і ізходи, умнож у добрі життя їх, прийми вінці їх у царстві твоїм, зберігаючи їх чистими, непорочними й бездоганними на віки віків.
Л.: Амінь.
Свящ.: Мир всім.
Л.: І духові твоєму.
Диякон: Голови ваші Господеві приклоніть.
Л.: Тобі, Господи.
Свящ.: Отець, Син і Святий Дух, всесвята, єдиносущна й живоначальна Тройця, єдине божество і царство, нехай благословить вас, і нехай дасть вам довге життя, радість у дітях, успіх у житті й землі, нехай сподобить вас і добра обіцяні приймати, молитвами святої Богородиці і всіх святих.
Л.: Амінь.

Відпуст

Диякон: Премудрість.
Л.: Чеснішу від херувимів і незрівнянно славнішу від серафимів, що без зотління Бога Слово породила, – сущу Богородицю, тебе величаємо.
Свящ.: Слава тобі, Христе Боже, уповання наше, слава тобі.
Л.: Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, і нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь. Господи, помилуй (3). Благослови.
Свящ.: Христос, істинний Бог наш, що в Кані галилейській пришестям своїм цінність подружжя показав, молитвами пречистої своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, святих Богом вінчаних царів і рівноапостолів Константина й Олени, святого великомученика Прокопія, і всіх святих, помилує і спасе нас, як благий і чоловіколюбець.
Л.: Амінь.

Многоліття

Новозвінчаним раба божим (ім’я) і (ім’я) , сотвори, Господи, у здоров’ї і спасенні многії і благії літа.
Л.: Многая літа (3).