1 червня, у вівторок, Катехитична зустріч на платформі Зуум із громадами Лігурії о 21.15 провадить Гловатська Ольга (Сан-Ремо) Тема: “Читання Святого Письма”.
Провадить о Віталій Тарасенко ТРИКРОКОВИЙ ПІДХІД ДО ВИВЧЕННЯ СВЯТОГО ПИСЬМА Крок перший: ПЕРША ЗУСТРІЧ Перед читанням помоліться до Святого Духа. Виберіть уривок зі Святого Письма. Прочитайте його. Ретельно вивчіть текст та зв’язки між словами. Намагайтесь зрозуміти, про що говорить цей уривок. Крок другий: ЗНАЙОМСТВО Про що йдеться? Зануртесь в уривок. Ставте запитання: «Чому автор написав це? Яку думку він хотів донести?» Крок третій: ДРУЖБА Що цей текст означає для вас? Як можна його застосувати у вашому житті? Застосовуйте у житті те, що ви дізнались. Подумайте, як втілення цих Істин змінить ваше життя.
Святе Письмо називають Книгою Книг. Його авторитет визнають не тільки християни.
Поділіться відповідями на такі запитання:
Які думки щодо значення Святого Письма побутують в суспільстві?
Яке значення має Святе Письмо для вас?
Святе Письмо — це:
• історичний документ;
• пророча книга (здійснено понад 300 пророцтв);
• написана понад 1 000 років тому;
• написали люди з різних верств населення (від царів до пастухів).
ЧИМ Є СВЯТЕ ПИСЬМО ДЛЯ ХРИСТИЯНИНА
“Святе Письмо е Словом Божим, зверненим до кожної людини, і тому воно актуаьне в кожний час і в кожному місці» (Катехизм УГКЦ -Христос — наша Пасха», 38)
Одну з відповідей на запитання «Чим с Святе Письмо для християнина?- можна найти у Євангелії: «А той відповів; «Написано: Чоловік житиме не самим хлібом, і кожним словом, що виходить з уст Божих» (Мт. 4, 4) Це дає нам однозначну відповідь. що Слово Боже, тобто Святе Письмо, є -духовним хлібом» для віруючої людини.
Кожна людина має не лише фізичне тіло, але є і духовною істотою. Так само, як наше фізичне тіло потребує їжі, так і душа прагне духовної їжі, якою є Боже Слово.
Проте якщо ми отримуємо Слово Боже лише під час Святої Літургії у неділю, наш дух знемагає, не маючи достатньо сили протистояти всім щоденним проблемам і випробуванням.
Поміркуйте над запитанням “Чи може наша «духовна людина» жити «хлібом», яким ми нагодували її вчора або минулого тижня?
До якого висновку ви приходите?
Поділіться з власного досвіду, яку користь принесло вам читання та вивчення Святого Письма?
Прочитайте уривки з Святого Письма, які пояснюють, чим є Слово Боже:
«Все Писання — надхненне Богом і корисне, щоб навчати, докоряти, направляти, виховати у справедливості, щоб Божий чоловік був досконалий, до всякого доброго діла готовий» (Тим. 3, 16).
«Візьміть також шолом спасіння і меч духовний, тобто слово Боже (Еф. 6.17).
– Чи ж моє слово не схоже на вогонь, — слово Господнє, — на молот, що розбиває
Скелю?» (Еф. 23, 29).
«Слово твоє — світильник перед ногами в мене, світло на моїй стежці» Пс 119, 105).
Враховуючи вказані вище вірші Святого Письма, подумайте над проблемою, яка є/була у вашому житті.
Якщо б ви застосували до неї Слово Боже у вигляді шолома, меча, вогню, молота, світло, як би це Слово Боже вплинуло на вашу ситуацію та ваше ставлення до неї?
Наприклад:
• Шолом спасіння убезпечить вашу голову від негативних думок про вашу проблему («НІ про що не журіться, але в усьому появляйте Богові ваші прохання молитвою і благанням з подякою» (Флп. 4, б);
• Духовний меч, зруйнує негативні думки про вашу проблему («що скажемо на це? Коли Бог за нас, хто проти нас?» (Рим. 8,31);
• Вогонь, опалить перепони на вашому шляху («Звірся на Господа всім твоїм серцем, не покладайсь на власний розум. У всіх твоїх путях думай про нього і він твої стежки вирівняє (Прип. 3,5-6);
• Молот зруйнує негатив і гріх у вашому житті («Ніяка зброя, викувана проти тебе, не буде придатна. Всякий язик, що схоче правуватися з тобою, ти засудиш. Отака доля слуг Господніх, таке їхнє право в мене — слово Господнє» (Іс. 54. 17);
• Світло освітить осі ваші дороги та дає сили («Тримайтеся кріпко й хоробро, не бійтесь і не лякайтесь їх! Сам Господь, Бог твій, рушає з тобою; він тебе не лишить і не покине» (Втор.31. 6).
СВЯТЕ ПИСЬМО — ЦЕ НЕ ЛИШЕ ТОВСТА КНИГА, ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ХРИСТИЯНСЬКА КНИГА, ЯКУ МАЄ ПРОЧИТАТИ КОЖЕН ХРИСТИЯНИН, ЦЕ НЕ ДО ДАТКОВІ МАТЕРІАЛИ, ЩОБ ПОГЛИБИТИ ЗНАННЯ ХРИСТИЯНИНА. СВЯТЕ ПИСЬМО — ЦЕ Є СЛОВО (РОЗМОВА) САМОГО БОГА, ДУХОВНИЙ МЕЧ, ВОГОНЬ, МОЛОТ, СВІТЛО Й ІНСТРУКЦІЯ ДО НАШОГО життя:
Як ви розумієте фразу «Святе Письмо с Словом Божим»?
Як Бог промовляє через це Слово?
Поділіться своїм досвідом, як Бог промовляв до вас через Святе Письмо.
СТРУКТУРА СВЯТОГО ПИСЬМА
Святе Письмо складається зі Старого і Нового Завітів. Новий Завіт містить чотири Євангелія. Діяння апостолів, Послання апостолів, Старий Завіт містить П’ятикнижжя, Історичні книги, Поетичні книги, Книги Пророків та книгу Об’явлення Івана Богослова.
З чого читати?
Є різні варіанти:
• Друковане Святе Письмо, є різні переклади.
• Святе Письмо в електронному варіанті.
• Святе Письмо в додатку для смартфоніо.
Обирайте той, який вам найзручніший.
ЯК ПРАВИЛЬНО ЧИТАТИ СВЯТЕ ПИСЬМО (звідки почати)
Прочитайте історію про Тараса, який вирішив читати Святе Письмо:
• День перший: Вирішивши читати Святе Письмо, Тарас розгорнув його на першій сторінці Книги Буття, де розповідається про створення світу, почав читати: «Ну… Я це і так знаю, це навіть моїм дітям відомо». Згорнув.
• День другий; Тарас дізнався, що починати читати Святе Письмо варто з Нового Завіту. Розгорнув Євангеліє від Матея, почав читати. Книга родоводу Ісуса Христа. Авраам породив Ісаака, Ісаак породив Якова, Яків породив Юду… згорнув.
• День третій:… більше Святе Письмо Тарас не розгортав.
Чи знайома вам така ситуація?
Як ви починали читати Святе Письмо?
Який метод читання Святого Письма найкраще підходить вам?
Насправді чітких вказівок щодо читання Святого Письма нема. Але є певні рекомендації:
• якщо ви тільки починаєте, то варто починати з Євангелія від Йоана чи Луки, потім Марка і Матея,
• згодом перейти до Книги Діянь апостолів та Послань.
• якщо Ви вже ознайомлені з Святим Письмом, то можете обирати самостійно, при цьому не варто забувати про Старий Завіт, він і досі є актуальним.
Для початку виберіть одну книгу, бажано невелику за обсягом, і прочитайте її двічі або тричі, занотовуючи теми й улюблені вірші.
Досліджуйте життя героїв Святого Письма. Оберіть якогось біблійного персонажа — Йосипа, Даниїла, Естер, Петра чи будь-кого іншого, хто вам до вподоби, і прочитайте всі уривки, які про нього розповідають. Подивіться, у чому полягала сила та слабкість цієї людини, що було рушійною силою в її житті. Якщо важко читати Старий Завіт, можна почати з читання Святого Письма для підлітків або дитячої Біблії, там тексти написані зрозумілішою мовою.
ТРИКРОКОВИЙ ПІДХІД ДО ВИВЧЕННЯ СВЯТОГО ПИСЬМА
Крок перший: Перед читанням помоліться до Святого Духа. Виберіть уривок зі Святого Письма. Прочитайте його. Ретельно вивчіть текст та зв’язки між словами. Намагайтесь зрозуміти, що говорить цей уривок.
Крок другий: Про що йдеться? Зануртесь в уривок. Ставте запитання: «Чому автор написав це? Яку думку він хотів донести?»
Крок третій: Що цей текст означає для вас? Як можна його застосувати у вашому житті? Застосовуйте у житті те, що ви дізнались. Подумайте, як втілення цих Істин змінить ваше життя.
Використовуючи трикроковий підхід, який подано вище, прочитайте невеликий уривок з Послання апостола Павла до Филип’ян, глава 4. вірші 6-7: «Ні про що не журіться, але б усьому появляйте Богові ваші прохання молитвою і благанням з подякою. І мир Божий, що вищий від усякого уявлення, берегтиме серця й думки ваші у Христі Ісусі».
Прочитайте це місце двічі, повільно й уважно. Потім зробіть три кроки:
Крок перший: Що говорить текст?
У чому головна ідея уривка?
Назвіть ключові слова.
Крок другий: Про що йдеться?
Що означає «Ні про що не журіться»?
Що означає про все молитись?
Як Божий мир перевищує усяке розуміння?
Крок третій: Що цей текст означає для мене?
Як молитва може дати вам мир? Чи доводилось вам коли-небудь відчувати Божий мир після молитви за ситуацію, яка дуже вас тривожила? Будь ласка, поділіться таким досвідом.
За що ви зараз переживаєте? Відповідно до цього місця з Писання, що вам слід зробити із своїм занепокоєнням? Проведіть декілька хвилин у молитві про ці ситуації та попросіть Божого скерування і миру.
Що робити, якщо я не розумію текстів Святого Письма?
1. Не розуміти — це нормально.
2. Продовжувати читати і просити в Бога розуміння.
3. Роздумувати над прочитаним.
Проектувати прочитане на себе (наприклад: «Бог бо так полюбив світ, що Сина свого Єдинородного дав, щоб кожен, хто вірує в нього, не загинув, а жив життям вічним» (Йо. 3, 16). Кожен — це я чи моя дружина, діти і т. д., додайте ім’я особи).
4. Читати маленькими уривками (важлива не кількість, а якість).
5. Відвідувати групи молитовного читання Святого Письма.
6. Питати роз’яснення у священика.
Пам’ятайте, що:
• Святе Письмо — це духовна їжа, якої ми, християни, потребуємо щодня.
• Не відкладайте читання Святого Письма на відпустку, пенсію чи вихідні, приділяйте цьому 5-10 хвилин щодня.
• У Святому Письмі знайдете відповіді на всі запитання.
• Плануйте час для читання (вранці, ввечері).
• Читайте регулярно.
• Читайте маленькими «порціями».
• Помоліться перед читанням.
• Роздумуйте над прочитаним.
• Записуйте думки, питання, висновки.
«Нехай книга цього закону ніколи від твоїх уст не віддалиться, і розважатимеш над нею день і ніч, щоб пильно виконати все, що в ній написано; тоді бо матимеш успіх у твоїх справах і тоді буде тобі щастити» (Іс.Н. 1, 8).
Поділіться вашим досвідом читання Святого Письма.
Як це впливає на ваше життя?
Що допомогло вам читати регулярно?
ЧИТАННЯ СВЯТОГО ПИСЬМА У ПОДРУЖЖІ ТА СІМ’Ї
Окрім особистого читання Святого Письма, зверніть увагу на спільне читання разом зі своїм чоловіком/дружиною та дітьми.
Читання разом зі своїм чоловіком/дружиною допоможе кожному глибше зрозуміти Святе Письмо, помічати інші аспекти.
Кілька порад:
• Виділіть 10-15 хвилин на спільне читання Святого Письма (1-2 рази на тиждень, ввечері перед сном, після спільної вечері, у неділю тощо);
• Читайте вголос, почергово;
• Застосовуйте трикроковий підхід до прочитаного (Що говорить текст? Про що йдеться? Як це може стосуватися мене і нас?);
• Використовуйте читання як спільну молитву.
Подумайте й обговоріть зі своїм подругом, що заважає вам читати разом Біблію (кілька хвилин).
Питання для дискусії у групі:
Поділіться досвідом спільного читання Святого Письма у своїй сім’ї.
Як це впливало на ваші стосунки? На ваш духовний розвиток?
ЧИТАННЯ РАЗОМ З ДІТЬМИ
Читайте разом з дітьми історії зі Святого Письма. Показуйте їм авторитет Святого Письма. Привчайте черпати звідти відповіді на питання, з якими вони стикаються зараз (страх, невпевненість, допомога іншим тощо). Це допоможе їм у майбутньому, дорослому житті шукати відповіді у Божому Слові.
Кілька порад:
• Придбайте Святе Письмо для дітей;
• Починайте якомога раніше (1 рік, коли дитина готова слухати казки);
• Читайте невеликими уривками;
• Переповідайте біблійні історії;
• Знайомте дітей з різними біблійними героями та показуйте дію і силу Бога в їхньому житті;
• Наголошуйте на реальності подій та чуд, які чинив і чинить Бог;
• Якщо діти вже вміють читати, нехай читають вам.
Поділіться досвідом спільного читання Святого Письма у своїй сім’ї, разом з дітьми.
ПІДСУМОК
• Святе Письмо для християнина має бути духовною їжею.
• Біблія — Слово й інструмент, через які до нас промовляє Господь.
• Читати Боже Слово потрібно регулярно без поспіху, роздумуючи й аналізуючи.
• Трикроковий підхід до читання Святого Письма (Що говорить текст? Про що йдеться? Як це стосується мене?) допоможе глибше розуміти Слово й бачити його актуальність у нашому особистому житті.
• Нерозуміння всього прочитаного не повинно ставати на перепоні. Потрібно продовжувати читати та просити в Бога мудрості для пізнання та зростання.
• Читати Святе Письмо і самостійно, і зі сім’єю.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
• Почніть (найближчого тижня) спільне читання Євангелія від Иоана з чоловіком/дружиною. (Обговоріть місце і час, де і коли ви це робитимете.)
• Сьогодні ввечері (чи найближчими днями) поговоріть зі своїми дітьми про Святе Письмо: що вони знають про Святе Письмо, біблійних героїв, хто є улюбленим героєм.
• Почніть щовечора читати Біблію з дітьми. Читайте маленькими уривками.