Чин Умивання Hіг у Святий Великий Четвер

Чин Умивання Hіг у Святий Великий Четвер

Після скінчення заамвонної молитви, якщо має бути вмивання ніг, виходять yсі 12 священиків і диякони на раніше приготоване місце, a зa ними йде святитель, і всі співають

Псалом 50 ий Помилуй мене, Боже:

Потім хор співає

Ірмос, голос 6-ий, пісня 5-та:

Зв’язком любови з’єднані апостоли, віддали себе  Христові, Який всіма володіє, гарні свої ноги очистили,  сповіщаючи всім мир.

Стих:  Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Божа премудрість, що воду без підпори і високо в  повітрі держить, що безодні присмиряє і моря утримує, воду в умивальницю вливає, ноги слугам умиває Владика.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, i нині і

повсякчас, і на віки вiчні. Амінь.

Учням приклад смирення показує Владика, що хмарами закриває небо. Він перепоясується рушником, стає на коліна, щоб слугам Своїм обмити ноги, хоч у Його владі життя усіх

створінь.

Тоді співають самогласні стихири на вмивання ніг‚ голос 1-ий:

Ти, що опоясався рушником і обмив ноги учням, Христе Боже, обмий і нашу душевну нечистоту, і підпережи нас духовним зв’язком, щоб ми виконували заповіді Твої, і славили й оспівували Твою доброту.

Велике добродійство прийняти бажаючи, вірні, побожно до чесного умивання прийдім, не тілесний бруд омиваючи, але душі таїнственно освячуючи. Христос бо Списитель наш, Який споглядає землю і вчиняє, що вона трясеться, Сам схиляється і до тлінних ніг дотикається, даючи

нa всяку супротивну силу сильний наступ. Йому вдячно заспіваймо: Ти показав нам чудовий шлях вивищення – смирення, тож спаси нас, Благий, як чоловіколюбець.

Голос 3-ій:

Петро соромився, щоб його ноги о6мили ті пpeчисті руки, якими був створений Адам, і почув: ,,Якщо не умию тебе, не будеш мати частки зі Мною; страхом великим пройнятий, закликав до Тебе: ,,Господи, не тільки мої ноги умий, але руки та голову”. О, які великі Господні дари. Він учасниками Своєї благодаті вчиняє учнів й обіцяє, що матимуть з Ним участь в невимовній славі, як і при таїнственній чаші сказав, що питимуть її з Ним новою у царстві небесному. Сподоби її і нас, бо Ти милостивий і чоловіколюбець.

Голос 8-ий:

Нині неприступний природою прийнявся обов’язку раба, рушником перепоясався Той, що одіває небо хмарами; воду вливає в умивальницю Той, що Червоне море розділив.

І, зігнувши коліна, Він почав умивати учням ноги і втирати рушником яким був перепоясаний. A коли вмив учням ноги, сказав їм: ,,Ви чисті, та не всі!” – натякаючи на того, що мав  продати Його.

Ліпше було б тобі, Юдо, щоб ти не зачався в лоні матері; ліпше було б тобі, зраднику, щоб ти не родився, відчужений від Сина Божого. Через тебе розплівся вінок учнів Христових, a істинний виноградник прийме розп’ятий розбійник. Ти прорвав огорожу і нерукотворний храм  руйнують беззаконники. Коли ж миро грішниці ти уважав за дорогоцінне, як же ж ти не убоявся передати кров праведного в руки беззаконних? Ліпше було б Тобі, зраднику, щоб ти не родився, відчужений від Сииа Божого.

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові, i нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Диявольським дурманом одержимий Юда заснув на смерть, тож час бадьоритися і чувати. Нехай зітхає серце, нехай плачуть очі, нехай псалом співають, бо велика сила хреста. Христос у дверях, жертовна Пасха прийшла. Слава Тобі, Христе Боже, слава Тобі.

Тоді диякон виголошує єктенію, a архиєрей з ієреями сидять.

Диякон: B мирі Господеві помолімся.

Хор: Господи, помилуй.

Диякон: За мир з висот і спасіння душ наших, Господеві помолімся.

Диякон: За мир всього світу, добрий стан святих Божих Церков і з’єднання всіх, Господеві помолімся.

Диякон: За святий храм цей і тих, що з вірою,

побожністю і страхом Божим входять до нього, Господеві

помолімся.

Диякон: Ще молимось за святішого вселенського  Архиєрея нашого (ім’я), Папу Римського, і зa блаженнішого  верховного Архиєпископа нашого Кир (ім’я), і за  преосвященнішого Митрополита нашого Кир (ім’я),  і зa боголюбивого Єпископа нашого Кир (ім’я), чесне пресвітерство, у Христі дияконство, за ввесь причет і людей, Господеві помолімся.

Диякон: Зa Богом Бережений народ наш, за правління і все військо, Господеві помолімся.

Диякон: Зa місто це (або: Зa ceло це, або: Зa святу обитель цю), I зa кожне місто, країну і зa тих, що вірою живуть в них, Господеві помолімся.

Диякон: Зa добре поліття, за врожай плодів земних і  часи мирні, Господеві помолімся.

Диякон: Зa тих, що плавають, подорожують, за  недужих, страждаючих, полонених, і за cпacіння їx, Господеві  помолімся.

Диякон: Щоб благословилося й освятилося це умивання силою, діянням і приходом Святого духа, Господеві помолімся.

Диякон: Щоб воно було на yмивання нечистоти гріхів наших, Господеві помолімся.

Диякон: Щоб визволитися нам від усякої скорби, гніву й нужди, Господеві помолімся.

Диякон: Заступи, спаси, помилуй і охорони нас, Боже,  Твоєю благодаттю.

Диякон: Пресвяту, пречисту, преблагословенну, славну  Владичицю нашу Богородицю і приснодіву Марію, з усіма святими пом’янувши, самі себе, і один одного, і все життя наше Христу Богові віддаймо.

Хор:Тобі, Господи

Всі встаютъ, архиєрей мовитъ виголошення:

Архиєрей: Бо Ти є очищення душ наших і Toбі славу возсилаємо, Отџю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Хор: Амінь.

Архиєрей: Господи і Боже преблагий, недосяжний у божестві Своїм, Ти у вигляді слуги подобу служителя прийняв і, щоб дати приклад спасенного смирення, Ти Своїм учням, пречистими Своїми руками ноги обмив і рушником обтер, тож  і нині, споглянь на нас, недостойних слуг Твоїх, що наслідують смирення такого дивного Твого пониження і сподоби, щоб ми обмилися з тілесного бруду і душевної нечистоти діткненням цієї води. Даруй нам невидиме зіслання пресвятого Духа, скріпи наші душі і тіла проти облудного змія, що жалить нашу п’яту, щоб, ставши чистими, ми угодно послужили Тобі, переходячи попри змія і скорпіона, і всієї ворожої сили.

Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, з безначальним Твоїм Отцем, і пресвятим і благим і животворним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні

Хор: Амінь.

Архиєрей: Mиp всім.

Хор: І духові твоєму.

Диякон: Голови ваші перед Господом схиліть.

Хор: Тобі, Господи.

Архиєрей тихо молиться

Архиєрей: Господи Боже наш, у Своєму превисокому сходженні Ти надмір смирення нам показав, і першим назвав Tого, хто погодився на останнє і так нaвчив нас один одному послужити. Піднеси нас божественним смиренням, збережи нас чистими, що повсякчасно вмиваємось сльозами й очищуємось просвіченням очишувальної Твоєї благодаті, щоб ми завжди у правді перед Тобою припадали, і знайшли милість і щедроти на страшному Твоєму суді.

Виголошення:

Архиєрей: Бо милостивий і чоловіколюбець Бог єси, і Тобі славу возсилаємо з безначальним Твоїм Отцем, і всесвятим і благим і животворним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і нa віки вічні.

Хор: Амінь.

Архиєрей: Премудрістъ, прості, вислухаймо святого

Євангелія. Mиp всім.

Хор: І духові твоєму.

Диякон: Від Йоана свягого Євангелія читання.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Архиєрей: Будьмо уважні.

Диякон читає зач. 44-те, всі стоять:

Диякон:

B той час, перед святом Пасхи, Ісус, знаючи, що прийшла Його година перейти з цього світу до Отця, полюбивши Своїх, що були в світі, до кінця пoлюбив їx. I під час вечері, коли-то диявол вже вклав у серце Юди, сина Симона Іскаріотського, щоб Зрадив, Його, знаючи, що Отець усе дав Йому в руки, і що Він від Бога вийшов і до Бога

повертається, устав від вечері і скинув одежу:

Архиєрей скидає свої ризи, a дванадцятъ сідаютъ. I коли диякон мовить:

I взяв рушник і підперезався

Архиєрей підперізується рушником. A коли диякон скаже:

Потім налив води до умивальниці Архиєрей вливає cвоїми pyками теплу воду, раніш освячену, в умивальницю. A коли диякон скаже:

I почав умивати ноги учням і втирати рушником, яким був підперезаний, це повторює багато разів.

Архиєрей починає з лівого боку вмивати ноги ієреям, почавши від пepшоro aж до того, що зaймaє Петрове місце. ІІеред кожним падає на коліна і, обмивши кожного ноги, обтирає і цілує їх.

Коли ж архиєрей пpийде до того, що займає місце

Петра, диякон виголошує: I прийшов до Симона Петра, a той Йому каже ,A той, що займає Петрове місце, мовить:

Господи, чи Tи й мої умиєш ноги?

Диякон: Відповів Ісус, і сказав йому

Архиєрей: Те, що я роблю, Tи нe відаєш нині, але зрозумієш потім.

Диякон: Сказав Йому Петро: Той, що займає місце

Петра, каже: Нe митимеш моїх ніг пoвіки.

Диякон: Відповів йому Ісус

Архиєрей: Коли я не вмию тебе, тo нe матимеш частки зі мною.

Диякон:Сказав Йому Симон Петро: –

Той, що займає місце Петра, трохи підноситься і немов переляканий, підноситъ руки. І, показуючи правою рукою на свої ноги каже Тихим голосом але так, щоб усі чули:

Господи, не тільки мої ноги, –

і показуючи руки, мовить:.але і руки, –

пoтім показує на голову, схиливши її трохи, мовить: – і голову.

Диякон: Сказав йому Ісус

Архиєрей:

Тому, хто обмитий, не треба, хіба ноги обмити, бo він увесь чистий. I ви чисті Ta нe всі. Той, що займає Петрове місце, сідає, a архиєрей вмиває йому ноги, як і

іншим.

Тоді диякон закінчує Євангеліє:

Знав бo того, хто мав зрадити Його, тому-то сказав, що: ,,Не всі ви чисті”.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Після вмивання архиєрей знімає рушник і одяraє свої ризи

Архиєрей: Премудрістъ, прості, вислухаймо святого

Євангелія. Mиp всім.

Хор: І духові твоєму.

Диякон: Від Йоана святого Євангелія читання.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Архиєрей:

Будьмо уважні.

Архиєрей: B той час, коли Ісус обмив ноги учням, одягнувся в одежу Свою, сів знову (до столу) і сказав їм: Чи знаєте, що Я зробив вам? Ви називаєте Мене учителем і Господом; і правильно кажете, бо Я є. Тож коли Я, Господь і Вчитель, умив ваші ноги, то й ви повинні обмивати ноги один одному. Приклад Я дав вам, щоб і ви так чинили, як Я вам учинив. Істинно, істинно говорю вам, слуга не більший від пана свого, aні посланник не більший від того, хто його послав. Якщо це знаєте, щасливі будете, коли так чинитимете.

Хор: Слава Тобі, Господи, слава Тобі.

Диякон: Господеві помолімся.

Хор: Господи, помилуй.

Архиєрей тихо молиться

Архиєрей: Господи Боже наш, Ти з великої милости Твоєї упокорив Себе і вигляд слуги прийняв, і в час спасительних, животворних I добровільних Твоїх страстей зволив вечеряти зі святими Своїми учнями й апостолами, a потім, перепоясавши Себе рушником і обмивши ноги Своїм учням, Ти дав їм приклад покори і взаємної любови, і сказав: Як Я вам учинив, так і ви чинітъ один одному!” Сам і нині, Владико, прийшовши посеред недостойних слуг Твоїх, що йдуть за Твоїм прикладом, обмий усяку скверну і нечистоту душ наших, щоб ми, обмивши порох, який приліпився до нас від прогрішень наших і обтерши рушником любови один

одного, могли вподобатися Тобі в ycі дні життя нашого і знайти благодать перед Тобою.

Виголошення:

Бо Ти благословляєш і освячуєш усе, Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з безначалъним Твоїм Отцем, і всесвятим і благим і животворним Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки вічні.

Хор:

Амінь.

Архиєрей кропитъ братію і співаютъ тропар, голос 6-ий:

Обмивши ноги й очистившись нині причастям божественної Твоєї Тайни, Христе, служителі з Cіонy  вийшли з Тобою на велику Оливну гору, оспівуючи Тебе, Чоловіколюбця.

Хор: Нехай буде ім’я Господнє благословенне: (тричі)