Якщо подивитися на людей, дні нас оточують, часто серед предметів їхнього побуту можна помітити янісь дивні речі: червона нитка на зап’ясті, обереги на стінах, всілякі талісмани, що «приносять щастя чи оберігають» від злого. Що вже й говорити про прикмети, повір’я та інші прадавні «запобіжники» від втручання «когось» чи «чогось» злого у людське життя.
Насправді людина природно відчуває присутність світу, який є невидимим для її п’яти відчуттів, І пробує «намацати» його різними формами вірувань.
Однак, усвідомлюючи можливий вплив цього світу на нас, ми рідко думаємо про те, яка роль нам відведена у ньому. Чи можемо ми на нього впливати і як?
Чи задумувалися ви про духовний вимір світу, у якому перебуваєте і як ви його собі уявляєте?
Насправді ми, християни, є частинкою духовного світу і свідомо чи несвідомо беремо у ньому участь. Наше духовне життя починається з духовного народження або Хрещення.
«Відрік ісус «істинно, істинно кажу тобі: Коли хтось не вродиться з води та Духа, не слроможен увійти у Царство Боже. Що народжується від тіла — тіло, а що народжується від Духа — дух» (Йо. з, 5-6).
ДУХОВНИЙ ВИМІР ЖИТТЯ ЛЮДИНИ
Початком нашого духовного життя з Богом € Хрещення. Його кінцева мета — здобути Царство Боже, але як нам жити у проміжку між цими двома подіями? Насправді, охрестившись, ми з рабів гріха стаємо воїнами світла.
«Одягніться в повну зброю Божу, щоб ви могли дати відсіч хитрощам диявольським. Нам бо треба боротися не проти тіла й крови, а проти начал, проти властей, проти правителів цього світу темряви, проти духів злоби в піднебесних просторах. Ось чому ви мусите надягнути повну зброю Божу, щоб за лихої години вимогли дати опір і, перемагаючи все, міцно встоятися. Стійте, отже, підперезавши правдою бедра ваші, вдягнувшись у броню справедливости і взувши ноги в готовість, щоб проповідувати Євангелію миру. А над усе візьміть щит віри, яким здолаєте згасити всі розпечені стріли лукавого, візьміть також шолом спасіння і меч духовний, тобто слово Боже» (Еф. 6,11-17).
Що говориться у цьому уривку про духовну боротьбу?
Яка наша участь у цій боротьбі?
І які інструменти для боротьби ми маємо?
Духовна боротьба
Хочемо того чи ні, розуміємо це чи ні, але кожного дня свідомо чи несвідомо кожен Із нас перебуває на полі бою — в духовній боротьбі проти сил зла на стороні Бога. Ворог веде постійні бойові дії — атакує мій розум, моє серце, моє тіло лише для того, щоб здобути мою душу. Ціна питання дуже висока — це душа людини і її місце у вічності.
«Яка користь людині, як світ цілий здобуде, а занапастить власну душу? Що може людина дати взамін за свою душу?» (Мт. іб, 2б). На цей уривок натрапляємо
у трьох Євангеліях: Мт. іб, 26, Мр. 8,36, /Ік 9, 25.
Успіх на будь-якій війні залежить від низки головних чинників, серед яких:
• інформація про ворога,
• обладунки воїна,
• вишкіл,
• підтримка.
Вгаданий вище вірш з послання до Ефесян чітко говорить нам, з ким ми маємо справу. Наша війна: проти властей, проти правителів цього світу темряви, проти духів злоби в піднебесних просторах.
Духовна боротьба проти диявола
Наш противник — це диявол. І щоб змагатися з ним, ми маємо знати, хто він, які його звички й поведінка. Це так само, як на будь-якій війні військові активно вивчають тактику, стратегію, поведінку ворога і вже тоді можуть прогнозувати його дії, давати відсіч і перемагати.
Яким ви собі” уявляєте диявола і його військо?
За визначенням Катехизму УГКЦ «Христос — наша Пасха», § 142: «Ангелів, які протиставилися Богові, називаємо «дияволом», «бісами» або «злими духами», «впалими ангелами».
Святе Письмо про диявола каже: «Противник ваш, диявол, ходить навколо вас, як лев ревучий, шукаючи, кого б пожерти» (і Пт. 5,8).
Диявол — сотворений дух, величний херувим, сильний і надзвичайно гарний ангел. «Одне з імен сатани (з єврейської оскаржувача), противника архангела Михаїла, церковнослов’янською мовою звучить Денниця, а латинською — Люцифер (світлоносний). У ньому первісне світло, відокремлене вільним рішенням від свого Божественного джерела, стало темрявою» (Катехизм УГКЦ «Христос — наша Пасха», 1144).
Він був найкращий у своєму роді. Здасться, що йому ще потрібно? Відповідь є у книзі пророка Ісаї: «Ти ж говорив у своїм серці: — На небо зійду, над Божими зорями мій престол поставлю й возсяду на горі зборів, на краю півночі’ (Іс. ц, 13).
У Катехизмі також знаходимо відповідь: «Упадок ангелів — наслідок гордині, тобто самоствердження у протиставленні Богові й бажанні стати рівними Йому» (Катехизм УГКЦ «Христос — наша Пасха», § 143).
Він прирівняв себе до Бога, захотів бути Богом І про наслідок цього читаємо у на ступних уривках Святого Письма: «Як же ж це ти впав Із неба, ти, блискучий сину зірниці? Як тебе повалено на землю, тебе, що підбивав усі народи? Та ось ти в Шеол провалився, в яму преглибоку» (Іс 14,12 і 1$).
«і настала війна на небі: Михаїл І ангели його воювали проти дракона, і дракон воював та й ангели його, та не перемогли, ані місця не знайшлося їхнього більше на небі. І повержено дракона великого, змія стародавнього, званого дияволом і сатаною, що зводить вселенну, — повержено на землю, і ангели його з ним повержені» (Одкр. 12,7-9)-
Варто належно оцінювати силу диявола, але не варто боятися його. Адже ми –
діти Божі — маємо всі привілеї ї захист нашого Батька. «Ви, діточки, від Бога, і пере-
могли їх, бо більший той, хто у вас, ніж той, хто у світі» (і Йо. 4.4).
Отже, наш ворог сильний і небезпечний.
Його мета — знищити Божий народ і зруйнувати Христову справу.
Імена синоніми нашого ворога відображають тактику його боротьби:
• Люцифер — блискучий, син зорі — показує, що він красивий;
• Сатана —противний Богові;
• Диявол — брехун, батько лжі. «Диявол вам батьком, тож волите за волею батька вашого чинити. А був він душогубець від початку, І правди він не
тримався, бо правди нема в ньому. Коли говорить брехню, зо свого говорить, бо він брехун і батько лжі» (Йо. 8,44).
• лукавий — повний спокус, через красу зовнішню дає нам гниль усередині;
• Везевул — повелитель мух;
• змій підступний.
Щомиті він шукає нагоди обдурити, посіяти в душі сумнів, наповнити нас гнівом і смутком. Як, запитаєте ви? Дуже просто. Він нав’язує вигадані стереотипи краси, щоб поселити сумнів у вашій голові щодо краси вашої дружини. Він каже, що крута машина й великий будинок важливіші за час, проведений Із сином чи дочкою на стадіоні чи в горах. Під час конфлікту він переконує нас, що саме ми маємо рацію у цій
ситуації, І це набагато важливіше за відновлення стосунків.
Він постійно засмічує розум всяким непотребом, краде наш час і ресурси, розпалює негативні почуття і емоції.
ОТЖЕ, ДИЯВОЛ ПОСЛУГОВУЄТЬСЯ ОБРАЗОЮ, ГНІВОМ, БРЕХНЕЮ, СМУТКОМ, НАСИЛЬСТВОМ, ДЕПРЕСІЄЮ. ВІН ХОЧЕ ЗРОБИТИ НАС ДУХОВНО
БЕЗСИЛИМИ, НЕЩАСЛИВИМИ, ЩОБ НАША ДУША БОЯЛАСЯ, І МИ НЕ МОГЛИ ВИКОНУВАТИ ХРИСТОВОЇ СПРАВИ.
Наш ворог переможений
Самостійно людині такого ворога, звісно, не здолати. Проте, насправді, диявол вже переможений і ця війка вже виграна. Бог — Ісус Христос — переміг диявола.
Своєю хресною смертю І воскресінням Він знищив гріх І дав нам світло. У світі ще точаться партизанські бої за кожну окрему душу, і люцифер робить усе можливе, щоб здобути її. Диявол чигає на душі людей. Щоб зрозуміти глибину нахабності, хитрості підступності лукавого, пропоную ще раз прочитайте уривок з Євангелія: «Тоді Дух повів Ісуса в пустиню, щоб диявол спокушав його. Він постив сорок день і сорок ночей і нарешті зголоднів. Тоді підійшов до нього спокусник і сказав: “Коли ти Син Божий, звели, щоб це каміння та й стало хлібом.” А той відповів: “Написано: Чоловік житиме не самим хлібом, а кожним словом, що виходить з уст Божих.”
Тоді диявол бере його у святе місто, ставить на наріжник храму і каже: “Коли ти Син Божий, кинься додолу, написано бо: Він ангелам своїм волітиме про тебе, І вони візьмуть тебе на руки, щоб ти своєю ногою часом не спотикнувсь об камінь.” А Ісус сказав до нього: “Написано також Не будеш спокушати Господа, Бога твого.” Знову бере його диявол на височенну гору й показує йому всі царства світу і їхню славу, кажучи: “Оце все дам тобі, як упадеш ниць І мені поклонишся”. Годі Ісус сказав до нього; “Геть, сатано.’ Написано бо: Господу, Богу твоєму, поклонишся і йому єдиному будеш служити”. Лишив тоді його диявол. І ось ангели приступили й почали йому слугувати» (Мт. 4, і-іі).
Нечистий настільки засліплений своєю гординею і самолюбством, що пропонував Христові — Владиці всесвіту — багатства матеріального світу і хотів Ісусового
поклоніння для себе. Тому ми мусимо розуміти, що цей «пан» не погребує ніякими засобами.
Ми маємо встояти при атаках диявола, а інколи навіть вступати у відкритий бій.
До того ж, маємо зберегти тих, кого Бог доручив нам — свою дружину чи чоловіка, своїх дітей. Робота, побут, стосунки з батьками, друзями, між чоловіком і дружиною, з дітьми — це далеко не повний перелік фронтів, на яких сім’я веде бойові дії проти спокусника.
Спробуйте пригадати приклади таких сутичок і свої дії задля перемоги.
А ще більше він біситься, ноли сім’я переходить у контратаку:
• ділиться християнським досвідом сімейного життя з іншими;
• розповідає людям Правду про Бога;
• відкрито відстоює християнські сімейні ЦІННОСТІ.
Отже, пізнаючи свого ворога, його стратегію І тактику, для війни мусимо мати зброю — «…зброю Божу, щоб ви могли дати відсіч хитрощам диявольським…»
(Еф. 6, її).
ЗБРОЯ В ДУХОВНІЙ БОРОТЬБІ
Для духовної боротьби Бог дає нам певні обладунки і зброю.
Кожен із цих обладунків римського воїна мав своє призначення у бою в часи Христа.
Пояс істини
У римського воїна був ремінь, до якого він кріпив усе озброєння. Перше, що робив воїн, готуючись до битви — це одягав І защіпав ремінь. Христос дає однозначне означення Істини у Божому Слові: «Я — путь, істина і життя.’» (Йо. Ц,6). «У кожного своя істина» — дуже відома «глибокофілософська» фраза — це, насправді, лише хитрий диявольський прийом звести людину на манівці.
Чи доводилося вам чути таку відмовку І наскільки ви з нею погоджу вилися.’
Істиною с також кожне слово, яке Христос промовив до нас. Якщо диявол пробує переконати мене, що я можу вирішити свої проблеми розлученням і знайти «кращу» дружину, то маючи Христа, я згадую Його слова: «А я кажу вам: «Хто відпускає свою жінку — за винятком розпусти — і ожениться з іншою, той чинить перелюб» (Мт. 19,9).
Броня праведності
Броня у римського воїна — це бронзові лати, яні закривають тіло воїна від шиї до стегон, захищаючи серце.
Що для вас означає бути праведним?
Під праведністю дуже часто розуміють вчинки людини. Насправді вирішальною є їхня мотивація. Наша праведність без Бога виглядала 6 як зігнилі продірявлені лати. Проте справжньою бронею £ зодягнутися у Христа: «Всі бо ви, що у Христа христилися, у Христа зодягнулися» (Гол. з, 27). Тоді Бог дивиться на нас через свого Сина і приймає як своїх дітей і захищає як своїх дітей. Але й мої вчинки постійно узгоджуються зі ставленням Бога до них.
Броня праведності — це визнання влади Христа у нашому житті та життя з Ним як з Особою, яку ми любимо і не хочемо зайвий раз ображати чи розчаровувати своїми думками чи діями. Тому після чергового конфлікту зі своєю дружиною чи чоловіком гряде черговий духовний бій, в якому ми займаємо місце у рядах Христового війська, перемагаємо свою гординю і свої егоїстичні жалі, себе самого та йдемо відновлювати стосунки — тоді ще один бій виграно!
Взувши ноги в готовність проповідувати Євангеліє миру Сандалі римського воїна на підошві мали колючки для того, щоб він міг твердо стояти на землі. Готовність у цьому вірші означає твердий намір ділитися благою вісткою про Христа.
Що ви думасте про необхідність проповідувати Євангеліє і як би ви це робили? «Я бо вам передав найперше те, що й сам прийняв був; що Христос умер за наші гріхи згідно з Писанням; що був похований, що воскрес третього дня за Писанням; що з’явився Кифі, потім дванадцятьом» (і Кор. 15,3-6).
Ці слова коротко передають суть християнства і показують благу вість нашої віри.
Проповідь Воскреслого Христа — це потужний наступ на темряву. Це відвойовування території, звільнення заручників, відновлення зруйнованих життів. Проповідування — це не тільки «казання» священика на Службі Божій. Ми проповідуємо Христа своїм життям. До того ж, що краще люди нас знають, то «голосніше звучать» наші справи. Ви ніколи не переконаєте своєї дитини в необхідності жити із Христом, якщо вона щоденно бачитиме сімейні конфлікти, зневажливе ставлення батьків чи ненависть до сусідів.
Щит віри
Щити були розміром 120×70 см. На їхніх краях були гачки, за допомогою яких їх кріпили один до одного. Римські воїни, як правило, шикувалися довгими рядами, зчіплювали щити й ішли вперед. Ці щити були залізними й дерев’яними, обшиті тканиною і шкірою. Між шарами залишали трохи вільного простору. І коли римська армія потрапляла лід град вогненних стріл, запалений наконечник зупинявся між шарами з обмеженим доступом повітря І це гасило вогонь — він не шкодив воїнам. Тобто щит, що гасить вогненні стріли, — це чудова ілюстрація, яку добре розуміли сучасники Павла.
Що ж цс означає для нас?
Наведіть приклад гасіння атаки вірою у щоденному житті.
У цьому контексті поняття «віра» можна визначити як повну впевненість у Бозі, Його обітницях й особливому плані для нас. Віра дуже потрібна нам для перемоги над гріхом. її призначення — погасити всі вогненні стріли лукавого. Підняти щит віри — означає вірити Божим обітницям, пам’ятати, що Він незмінно добрий до нас, і твердо стояти в Його Істині, щоб відбити всі стріли ворога, чи то страх, звинувачень
ня, осуд або що-небудь інше. Палаючі стріли — це хитрощі, спокуси, обман, нападки сатани, мета яких, щоб віряни перестали довіряти Богові й понадіялися на когось ще чи на що-небудь ще. У контексті сімейного життя саме віра в те, що у шлюбі беруть участь трос осіб — чоловік дружина і Бог, робить шлюб добровільним воз’єднанням, яке неможливо знищити.
Шолом спасіння
Шолом воїн одягав насамкінець. Він був виготовлений із бронзи та шкіри й мав захищати голову. В сучасних війнах окрім буквального захисту шоломом не менш, а той більш актуальним є захист голови від непотрібної або І шкідливої інформації.
«Бомбардування мізків» —■ термін, що віднедавна прижився в сучасному Інформаційному полі. Розум дуже добре затуманюється емоціями, саме на наших емоціях часто грають наші вороги, щоб ми приймали неправильні рішення. Диявол добре знає слабкі місця нашого розуму. Нам хочеться, щоб проблеми вирішувалися миттєво. Щоб чоловік миттєво викорінив погану звичку, щоб дитина миттєво стала слухняною, щоб дружина миттєво припинила «пиляти- і більше не починала. Натомість найважчі проблеми потребують часу й зусиль, щоб їх вирішити. Спасіння — це найбільш віддалена перспектива нашого життя, та ще й потребує віри. Але саме ця перспектива і її усвідомлення допомагає нам бути терплячими і працелюбними, по дорозі долаючи решту наших проблем.
«Ми ж, які належимо дневі, будьмо тверезі, надягнувши броню віри та любови й шолом надії на спасіння» (І Сол. 5, 8).
Меч духовний, яким є Слово Боже
Меч — засіб для атакування — був завдовжки майже бо см і ним римляни користувалися у близькому бою. Його тримали на поясі й завжди напохваті.
У Посланні до Євреїв 4,1г також йдеться про цю зброю: «Бо слово — живе й діяльне, і гостріше від усякого двосічного меча: воно проходить аж до розділу душі й духа, суглобів та костяного мозку, і розрізняє чуття та думки серця».
Найкращий приклад використання Слова Божого як меча духовного бачимо під час розмови Ісуса з сатаною в пустелі. Ісус тричі цитував писання, і сатана змушений був відступити. Знання Біблії—наша зброя. Саме виголошуючи Слово Боже, ми відвойовуємо у диявола територію. Щоденне читання Святого Письма — це як щоденне вправляння з мечем — покращує ваш вишкіл і дає змогу здобувати все більше перемог у щоденних боях духовної війни. Ці вправляння обов’язково помітять ваші діти — і це також спосіб навчити їх читати цю Книгу й виростати Божими воїнами.
Відразу ж після опису всеозброєння Божого апостол Павло радить: «Моліться завжди в дусі всякою молитвою і благанням. І для того, чуваючи з повною витривалістю, моліться за всіх святих» (Еф. 6,18).
Про важливість молитви і посту в боротьбі з сатаною говорить також Ісус: «А щодо цього роду бісів, то його виганяють лише молитвою І постом»
(Мт. 17, 21). Молитва — це спілкування з Полководцем. Важко переоцінити наявність Інформації про те, що відбувається на фронті, а тим паче, якщо ця інформація про підтримку і підкріплення. Важливо розмовляти з Богом і тоді бути впевненим у Його присутності в духовних сутичках із Ворогом. Які кроки ви готові зробити, щоб вдосконалити своє володіння «мечем-?
ДОБРОВІЛЬНА КАПІТУЛЯЦІЯ
Духовна війна триває незалежно від нашого усвідомлення цього факту. Але часто ми схильні, відкинувши всю зброю, піднімати руки вгору і йти на ворожу територію в надій на його милість. Виглядає безглуздо. Але саме так ми діємо, коли йдемо до ворожки, щоб вирішити складні життєві питання, віримо у гороскопи, зливаємо віск, щоб зцілити свою дитину, скидаємо вроки, чи діємо згідно з різноманітними забобонами. Ці всі речі скидають наші обладунки й відкривають нас і наші сім’ї на пряму дію диявола. Сірники на воді, червоні нитки, чорні коти на вулицях, екстрасенси і решта безглуздих вірувань позбавляють наші сім’ї Божого захисту, І ми в такий спосіб самі запрошує модо хати ворога. А він полонених не бере. Розпадаються сім’ї, хворіють діти, занепадає господарство, депресії і зневіра — все це часто є наслідком його діяльності за нашим добровільним запрошенням.
Спробуйте порівняти, хто має такий досвід, свої переживання і віру в рсзультативність при знятті вроків або іншому паранормальному лікуванні та про-
хання про здоров’я у щоденній молитві. Прочитайте уривок Із Книги Второзаконня:
«Щоб не було в тебе нікого, хто призводив би свого сина чи свою дочку переходити через вогонь; нікого, хто ворожить, або кидає жеребом, або заговорює, або волхвує, або нашіптує, або викликає духів, або віщує, або розпитує мерців. Бо огидний для Господа кожен, хто це робить, і саме за ці гидкі звичаї Господь, Бог твій,
проганяє ці народи перед тобою» (Втор. 18, ю-12).
Подумайте й поділіться, як цей уривок пов’язаний з духовною боротьбою?
ПІДСУМОК
• Християнин залучений до духовного виміру життя.
• Духовна боротьба відбувається проти диявола і його сил.
• Наш ворог переможений воскресінням Ісуса Христа.
• Бог дав нам зброю для нашої особистої перемоги:
* вибрати Бога І життя з Ним, стати на Його бік;
” одягнути обладунки, які він пропонує;
* підтримувати з ним щоденний зв’язок.
«Бо есе, що народжується від Бога, перемагає світ. І оце перемога, яка перемогла світ: віра наша. А хто перемагає світ, як не той, хто вірує, що Ісус — Син Божий?»
(ІЙо. 5,4-5)-
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
• Прочитайте зі своїм чоловіком/дружиною уривок з Еф. 6, п-»7- Назвіть всі інструменти, зброю для духовної боротьби.
• Обговоріть зі своїми дітьми тему духовної боротьби та розкажіть їм про нашого основного ворога, армію нашого Бога та Його перемогу над ворогом.