Tема 8. ТАЇНСТВО МИРОПОМАЗАННЯ І ЖИТТЯ У СВЯТОМУ ДУСІ

Святе Таїнство Миропомазання як i Хрещення приймають тільки раз у житті у нашій церкві. Миропомазання звершують відразу після Хрещення.

 

Питання до групи:

Що ви знаєте про Миропомазання?

Миропомазання та мировання — чи це одне і те саме?

 

Святе Таїнство Миропомазання важливо не плутати з мированням, як його називають у народі, або Таїнством Єлеопомазания, яке звершують на зцілення душі і тіла, скріплення довіри до Бога та отримання прощення гріхів.

 

Як відбувається чий Миропомазання та яке його духовне значення для християнина?

Під час звершення Таїнства Миропомазання священик помазує ноеоохрещеному святим миром чоло, очі, ніздрі, уста, вуха, груди, руки та ноги, проказуючи слова:
■ Печать дару Святого Духа».

Під час Миропомазання «на кожного охрещеного сходить Святий Дух. як на апостолів у П’ятдесятницю» (Катехизм УГКЦ «Христос —наша Пасхо», §424)

 

– ПЕЧАТЬ СВЯТОГО ДУХА

Святий Дух ставить на миропомазаному «знак» — печать Святого Духа.

Ось уривок Із молитви, яку промовляє священик під час чину Миропомазання: «Владико, всіх царю добросердий, даруй йому (або їй) і печать дару святого, і всесильного, І поклоняємого Твого Духа і причастя святого тіло і чесної кроси Христа Твого» (Молитовник «Прийдіте поклонімося»).

Подумайте, що в матеріальному світі означає, якщо якась річ чи документ засвідчений печаттю?

Печать означає володіння річчю. Саме так колись позначали воїнів печаттю їхнього начальника, а рабів — печаттю їхнього пана; печать підтверджує правдивість правового акта або документа.

Прочитайте наступні уривки і Святого Письма:

■ «Той же, хто утверджує нас Із вами во Христі і хто помазав нас, то Бог, який поклав на нас Свою печать і дав у наші серця завдаток Духа» (2 Кор. 1. 21-22).

« «У ньому й ви, — почувши слово правди, блоговість вашого спасіння, в яке ви повірили, — були запечатані обіцяним Святим Духом* (Еф. 1, 13).

  • І не засмучуйте Святого Духа Божого, що ним ви назнаменовані на день відкуплення» (Еф. 4, 30.

Поділіться думками, що, виходячи і» вказаних вище уривків Святого Письма, означає мати на собі печать Святого Духа?

ЦЯ ПЕЧАТЬ СВЯТОГО ДУХА ОЗНАЧАЄ НАЛЕЖНІСТЬ ОХРЕЩЕНОГО ДО ХРИСТА. БОГ ПОВЕРТАЄ СИНІВСТВО ОХРЕЩЕНОМУ І ДАЄ СВОГО ДУХА ЯК ЗАВДАТОК.

 

Прочитайте наступні уривки:

«Як настало ж виповнення часу. Бог послав Свого Сипа, що родився від жони, та став під Законом, щоб викупити підрайонних, щоб усиновлення ми прийняли А що ви сини. Бог послаб у ваші серця Духа Сина Свого, що викликує: Авва. Отче. Тому ти вже не раб але син. А як син,той спадкоємець Божий через  Христа Гал 4. 4- 7 ”

«Слово «печать дару Святого Духа» свідчать про належність хрещеника Богові, що він є його власністю, бо ми «були запечатані обіцяним Святим Духом, що є завдатком нашої спадщини для повного визволення викуплених, на хвалу Його величі (Еф, 13-14)”. (Катехизм УГКЦ • Христос—наша Пасха -, 430).

Уявіть, що ви належите до королівського/царського роду.

Як би ви почувались? Які би привілеї мали?

 

Прочитайте такі уривки:

■Ви ж — рід вибраний, царське священство, народ святий, люд, придбаний на те, щоб з вістувати похвали того, хто вас покликав з темряви у дивне своє світло»
(1 Пт. 2, 9).

– Отримавши печать дару Святого Духа, християнин стає членом народу вибраного, царського священства, народу святого, люду, придбаного на те, щоб звістувати похвали Того, хто покликав з темряви у дивне Своє світло- (Катехизм УГКЦ «Христос — наша Пасха-, $ 425).

Зверніть увагу на слова «християнин став членом народу вибраного-, тобто громадянином Царства Божого.

Подумайте і поділіться думками, яке це має значення для вас?

Як ви почуваєтесь, дізнавшись, що ви, прийнявши дар Хрещення

та Миропомазання, належите до царського Божого роду?

 

ПІСЛЯ ХРЕЩЕННЯ ТА МИРОПОМАЗАННЯ МИ СТАЛИ ДІТЬМИ БОЖИМИ,
ОТРИМАЛИ ДУХА СВЯТОГО, ЯК АПОСТОЛИ В П’ЯТДЕСЯТНИЦЮ ОТРИМАЛИ ПЕЧАТЬ СВЯТОГО ДУХА, ЯКА ОЗНАЧАЄ, ЩО МИ Є ВЛАСНІСТЮ БОГА
І ГРОМАДЯНАМИ ЦАРСТВА БОЖОГО, А ТАКОЖ ВИБРАНИМ ЦАРСЬКИМ
С8ЯЩЕНСТВОМ.

 

ЖИТТЯ У СВЯТОМУ ДУСІ

Поділіться думками навіщо Бог зробив це все для нас (печать Святого Духа, можливість бути громадянином Царства Божого), навіщо Бог дає нам такі привілеї?

Відповідь є у і Посланні Петра: «…щоб звістувати похвали Того, хто покликав з темряви у дивне Своє світло- (1 Пт. 2, 6).

Що означає звістувати  чесноти Божі, тобто проявляти плоди Духа Святого, можемо знайти у Посланні до Галатів: – А плід Духа: любов, радість, мир, довготерпіння, лагідність, доброта, вірність, тихість, здержливість (Гал. 5. 22-23)

Але чомусь ми не бачимо в собі цих плодів Святого Духа, а якщо бачимо, то частково.

 

Проте, мабуть, кожен може впізнати себе в наступному уривку Біблії:
-Учинки ж тіла явні: розпуста, нечистота, розгнузданість, ідолослужба, (наприклад: поклоніння грошам, роботі, дітям), чари (звернення до ворожок, екстрасенсів, народних цілителів, ворожіння по руці, на кавовій гущі, ворожіння в ніч на Андрія, знімання вроків, виконання забобонів під час весілля, хрещення), ворогування (ненависть), свари, суперечки, незгоди, єресі, зависті, пияцтво, гульня і таке Інше (Гал. 5,19-21).

Поділіться думками, чому ми, як християни, діти Божі, не бачимо в себе плодів Святого Духа, а бачимо швидше вказані вище в Посланні до Галатів вчинки тіла?

Прочитайте Послання до Галатів, де апостол Павло пояснює нам: »…бо тіло пожадає проти духа, і дух пожадає проти тіла, вони суперечать одне одному, так що ви не можете робити того, що хотіли б» (Гал. 5 17).

Поділіться прикладом із власного досвіду, коли ви чинили не те, що хотіли б?

Прочитайте наступний вірш, де апостол Павло говорить: «Нещаслива я людина! Хто мене визволить від тіла тієї смерти?».

-Дяка хай буде Богові чєрез Ісуса Христа, Господа нашого: Отже, то я сам служу умом законові Божому, а тілом — законові гріха- (Рим. 7,24-25).

Слава Богу, ми маємо Духа Святого, яким Господь наділив нас у Святій Тайні Миропомазання. І цей Дух противиться гріховним ділам плоті, про які ми говорили.

І Павло говорить нам: «Знову кажу: Духом ходіте, і тіла ложадливостей не будете чинити” (Гал. 5,18). А також у Посланні до Галатів, глава 5, вірші 14-25:  Тї ж, що є Ісус-Христові, розп’яли тіло з його пристрастями та пожадливостями-‘ коли ми живемо духом, то духом і ходімо (Гал, 5, 24-25)

 

ВИ МАЄТЕ ПАМ’ЯТАТИ. ЩО ПЛОДИ ДУХА, А САМЕ ЛЮБОВ, РАДІСТЬ, МИР, ДОВГОТЕРПІННЯ, ДОБРОТА, МИЛОСЕРДЯ, ВІРА, ЛАГІДНІСТЬ, СТРИМАНІСТЬ, ВЖЕ Є У ВАС, ОСКІЛЬКИ ВИ НАПОВНЕНІ ДУХОМ СВЯТИМ. АЛЕ ЦІ ПЛОДИ Є У ВИГЛЯДІ НАСІННЯ. І НАШЕ ЗАВДАННЯ ЇХ РОСТИТИ, ПОЛИВАТИ, ПІДЖИ8ЛЯТИ. ПОЛОТИ. І РОБИТИ МИ ЦЕ МАЄМО З ДОПОМОГОЮ
БОГА І ДУХА СВЯТОГО, А НЕ ЛИШЕ СВОЇМИ СИЛАМИ.

 

ПРАКТИЧНІ КРОКИ У СПІВДІЇ ЗІ СВЯТИМ ДУХОМ

Прочитайте наступний уривок:

«…вам треба позбутися, за вашим попереднім життям, старої людини, яку розтлівають звабливі пристрасті, а відновитися духом вашого ума й одягнутися у нову людину, створену на подобу Божу, у справедливості й у святості правди» (Еф. 4. 21-24).

Щоб оновити наш розум, як написано в Посланні до Ефесян, нам потрібно практикувати таке:

  • Щодня читати Слово Боже;
  • Починати свій день із молитви та спілкування з Ботом. Дякувати Ботові щодня (завжди є за що подякувати);
  • Молитися, коли займаєтесь щоденними обов’язками (стоїте в черзі у крамниці, миєте посуд);
  • брати участь у Святій Літургії, і не тільки по великих святах;
  • Регулярно сповідатися;

Приймати Святе Причастя;
Брати участь в реколекціях;
Читати духовну літературу;
Дотримуватись посту тощо.

 

Подумайте й запишіть, що конкретно ви можете робити щодня для вашого духовного оновлення.

Працюючи над плодами Святого Духа, почніть з малого:

  • Уступайте місце у громадському транспорті;
  • Кидайте сміття тільки до смітника;
  • Не розповідайте непристойних жартів;
  • Не вживайте лайливих слів;
  • Виконуйте свою роботу як для Бога, не залежно від того,
    яку посаду ви обіймаєте (Кол. 3,17)

 

 

Поміркуйте над уривком з молитви, яку виголошують під час чину Миропомазання, щоб зрозуміти, якою духовною силою Бог наділяє християнина під час Миропомазання:

Щоб помазанням всесвятого, добродійного і вседовершуючого мира подалась новоопросвіщенному рабу Божому (або новопросвіщенній рабі Божій) ІМ’Я, божественна сило на перемогу і знищення всіх супротивних диявольських підступів і надів, що находять чи то від тіла, чи від світу. Господу помолїмся.
Лик; Господи, помилуй.

Щоб був він хоробрим і переможним подвижником (або була вона хороброю і переможною подвижницею) Христа Бога нашого, силою, діянням, благодаттю і пришестям Святого Духа, помазанням всесвятого мира. Господу помолімся.
Лик: Господи, помилуй.

Щоб був він твердим І кріпким і непохитним (або була воно твердою і кріпкою непохитною) у православній вірі, любові і надії, помазанням всесвятого мира всі дні життя свого, Господу помолімся.
Лик Господи, помилуй.

Щоб йому (або їй) дана була благодать помазанням всесвятого мира, щоб він або вона) завжди хотів (або хотіло) зі сміливістю, без страху і бездоганно ісповідувати перед усіма ім’я Христа Бога нашого, і Його ради страждати, і з любов’ю вмерти. Господу помолімся.
Лик: Господи, помилуй.

Щоб він зростав (або вона зростала) в усіх чеснотах і мав (або мала) успіхи у заповідях Христа Бога нашого, помазанням всесвятого мира. Господу помолімся.
Лик: Господи, помилуй.

Щоб спасенним страхом у чистоті і правді душу його (або її) зберегти, помазанням всесвятого мира. Господу помолімся.
Лик: Господи, помилуй.

Щоб він дозрів (або вона дозріло) в людину досконалу в міру росту повноти Христовоїї, силою, діянням, благодаттю І зшестям пресвятого Духа, помазанням всесвятого і вседовершуючого мира, Господу помолімся.

Лик: Господи, помилуй.

Щоб ізбавитися нам від усякої скорби, гніву і нужди. Господу помолімся.

(Молитовник «Прийдіте поклонімся»)

 

ОБРЯД І ЧИН МИРОПОМАЗАННЯ

Поясненння з Кзтехнзму УГКЦ «Хрисгос — наша Пасла», §§ 428-430:

  • Чин Миропомазання звершують відразу після Хрещення.
  • Святе миро — пахуча суміш олії та багатьох ароматних речовин — символізує багатство і розмаїття духовних дарів, що їх Святий Дух дарує новонародженому в Христі.
  • Священик помазує новоохрещеному чоло, очі, ніздрі, уста, вуха, груди,руки, ноги, проказуючи слова: “Печать Дару Святого Духа», щоб новоохрещений – у всякому ділі і слові» угодив Богові і став «сином і наслідником Його Царства.

 

  • Таїнство Миропомазання уділяють лише раз у житті.
  • Миропомазання не слід плутати з «мированням» або Єлеопомазанням.
  • Підчас Миропомазання Святий Дух ставить на помазаному «печать», що означає належність до народу Божого.
  • Як і на апостолів у день П’ят десятинці, на новоохрещеного сходить Святий Дух і супроводжує його впродовж життя.
  • Завдяки Хрещенню та Миропомазанню кожен християнин здатний протидіяти «ділам плоті» та «приносити плоди Святого Духа», такі як любов, мир, радість, терпеливість тощо у своє життя та життя інших людей, що і є обов’язком кожного християнина.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  • Поміркуйте та Обговоріть зі Своїм чоловіком/дружиною питання: Кого я, ми, наші діти отримали під час Миропомазання? І як Святий Дух може допомогти мені в щоденному житті?
  • Прочитайте з Катехизму «Христос — наша Пасха» розділ про таїнство Миропомазання, §§ 4^4-430 (разом зі своїм чоловіком і дружиною).
  • Розкажіть своїм дітям, що означало помазання миром (олійкою) під час Хрещення і Миропомазання? Кого вони отримали? Як Святий Дух може допомогти їм у щоденному житті?