Що таке служіння у вашому розумінні?
Служіння в армії, господарям, Служба Божа, допомога тощо.
ПРИКЛАД ХРИСТА
«Ісус же, закликавши їх, сказав: “Ви знаєте, що князі народів панують над ними, а вельможі гнітять їх. Не так має бути між вами- Але як хтось хотів би у вас бути
великий, нехай буде вам слуга. І хто б хотів у вас бути перший, нехай стане валі за раба. Так само Син Чоловічий прийшов не для того, щоб йому служили, але — послу- жити й дати життя своє на викуп за багатьох» (Мт. 20,25-28).
На основі цього уривка, з’ясуйте яка різниця в розумінні служіння у суспільстві І служіння, про яке говорить Христос?
Прочитайте наступні уривки зі Святого Письма:
«Обліивши їм ноги, вбрався знову в одіж, сів до столу та й каже до них: «Чи знаєте, що я зробив вам? Ви звете мене: Учитель, Господь, І правильно мовите, бо я є. Тож коли вмив вам ноги я — Господь і Учитель, — то й ви повинні обмивати ноги один одному. Приклад дав я вам, щоб і ви так робили, як оце я вам учинив, істинно, істинно говорю вам: Слуга не більший за пана свого, а посланий не більший за того, хто послав його. Знавши те, щасливі будете, коли так чинитимете»
(Йо. 13,12-Ї7).
«Ми, сильні, мусимо нести немочі безсильних, а не собі догоджати. Кожний із нас нехай намагається догодити ближньому: на добро, для збудування. Бо й Христос не собі догоджав, а як написано: «Зневаги тих, що тебе зневажають, упали на мене» (Рим. 15,1-3;.
Який приклад для служіння дає нам Христос?
Як це практично має виглядати в нашому житті?
СЛУЖІННЯ ХРИСТИЯНИНА
Кожен християнин покликаний у стосунках з іншими людьми відображати риси характеру, які мав Христос, а зокрема рису служіння іншим. «Ви ж — рід вибраний, царське священство, народ святий, люд, придбаний на те, щоб звістувати похвали того, хто вас покликав з темряви у дивне своє світло» (і Пт. 2,9).
Так само, як Христос закликав апостолів наслідувати Його у служінні, так само і апостол Петро у своєму посланні закликає усіх християн:
«Служіть один одному, кожен тим даром, що його прийняв, як добрі домоуправителі різноманітної Божої благодаті. Говоріть лише у глузді Божих слів, служіть лише у дусі тієї сили, яку дає Бог, щоб у всьому прославлявся Бог через Ісуса Христа, якому слава й сила по вічні віки.’ Амінь» (і Пт 4, ю-и).
Через служіння вірних людей Бог дбає про Інших і про кожного з нас зокрема.
Через служіння іншим ми також служимо Богові. Пригадайте історію про загальний суд:
■•Тоді цар скаже тим, що праворуч нього: Прийдіть, благословенні Отця мого, візьміть у спадщину Царство, що було приготоване вам від створення світу. Бо я голодував, І ви дали мені їсти; мав спрагу, І ви мене напоїли; чужинцем був, і ви мене прийняли; нагий, і ви мене одягли; хворий, і ви навідались до мене; у тюрмі був, і ви прийшли до мене. Тоді озвуться праведні до нього: Господи, коли ми бачили тебе голодним і нагодували, спрагненим і напоїли? Коли ми бачили тебе чужинцем і прийняли, або нагим І одягнули? Коли ми бачили тебе недужим чи в тюрмі й прийшли до тебе? А цар, відповідаючи їм, скаже: Істинно кажу вам: усе, що ви зробили одному змоїх братів найменших — ви мені зробили» (Мт. 25, 31-46).
Все, що отримали потребуючі від інших, Христос сприйняв це на власний рахунок. Бог діє через інших людей. Бог діятиме через нас, коли ми погоджуємося служити іншим.
Місія і завдання церковної спільноти у світі — служити ближнім і потребуючим.
Про це написано у Катехизмі УГКЦ, § 925:
«Церква, наслідуючи Спасителя, звершує свою місію (апостольство) у суспільстві через служіння: «Син Чоловічий прийшов не для того, щоб Йому служили, але послужити й дати життя Своє на викуп за багатьох* (Мт. 20,28). Найвище покликання Церкви — не в пануванні, а в служінні. Церква не владарює, а допомагає: вона не бореться за впливи та матеріальний зиск, а служить убогим, хворим І нужденним» .
Поділіться тим, кому і де ми повинні служити?
Служіння в сім’ї / родимі.
У темі про Таїнство Подружжя було згадано про те, що Таїнство Подружжя належить до Таїнств служіння. Подивіться на свою сім’ю (родину) не лише як на місце виконання обов’язків, а як на місце служіння. Адже служіння — це також спосіб виявити любов не лише на словах, а у конкретних вчинках.
Поділіться конкретними прикладами, як виглядає чи може виглядати ваше служіння у сім’ї (родині) стосовно свого чоловіка]дружини,
дітей, батьків, Інших родичів. Служіння у Церкві.
Церковна спільнота передбачає активну залученість у діяльність і служіння усіх членів Церкви, а не лише священнослужителів.
Прочитайте наступні уривки з Декрету про апостолят мирян (це один із Документів Другого Ватиканського Собору, який відбувся у Католицькій Церкві у бо-х
роках XX століття):
«… за своєю природою, християнське покликання є також покликанням до апостоляту. Як в устрою живого тіла жодний член не є чисто пасивний, але разом з життям тіла бере участь також у його активності, так І в Тілі Христовому, тобто в Церкві, все тіло «згідно з відповідним діянням кожного члена, від нього бере зріст» (Еф. 4, тб). Що більше, таке є в цьому тілі пов’язання і споєння між членами (пор. Сф. 4, і6), що член, який не працює по своїй мірі на зріст тіла, слід сказати, не є корисним ні Церкві, ні собі самому» (Документи Другого Ватиканського Собору, Декрет про апостолят мирян, $ 2).
«Миряни одержують обов’язок і право до апостоляту з самої їхньої єдности
з Христом Головою. Бо хрищенням вчленені вони в Таїнственне Тіло Христове, скріплені в миропомазанні силою Святого Духа, самим Господом відпоручаються
на апостолят» (Декрет про апостолят мирян, § 3).
Що таке апостолят мирян та які його завдання?
Поділіться своїми думками чи досвідом про те,
чим і як можна служити в Церкві (церковній спільноті)?
Служіння в суспільстві.
Окрім своїх рідних і близьких, а також у Церкві, служіння поширюється і на всіх Інших людей незалежно від того, знаємо їх чи ні, подобаються вони нам чи ні. Так робив наш Бог, у якого ми віримо, до цього Він закликає і нас.
Поділіться, як інші люди служили вам І вашій сім’ї?
Поділіться своїми думками, досвідом про служіння Іншим.
Варіанти, якими модератор може поділитися з групою:
* Беріть участь у різноманітних волонтерських програмах;
* Беріть участь у діяльності спільнот;
* Допомагайте сусідам;
* Нагодуйте голодного, зігрійте;
* Подбайте про немічних та самотніх;
* Жертвуйте кошти;
* Діліться своїми талантами;
* Виконуйте якнайкраще свою роботу.
Служіння Іншим дає можливість ділитися з іншими добром, любов’ю, які ми черпаємо від Господа.
Одним із найцінніших способів допомоги іншим і поділитися з ними добром — це ділитися з ними Доброю Новиною, Євангелієм.
Можна себе заспокоїти, що це завдання священиків, а не мирян, але:
«Місія Церкви має на меті спасіння людей, яке досягається вірою в Христа і його благодаттю. Отож апостолят Церкви та всіх її членів, перш усього є напрямлений на те, щоб розкрити словами і ділами благовість Христову світові…»(Декрет про апостолят мирян, § 6).
Чиїм завданням є «розкривати благовість Христову світові»?
Декрет зобов’язує мирян це робити:
«Отож усім вірним Христовим накладається велике завдання: співпрацювати, щоб Божа спасительна благовість була пізнана й прийнята всіми людьми і на цілій землі» (Декрет про апостолят мирян, § 3).
Поділіться своїми думками (можливо, досвідом) про зв’язок євангелізацїї та служіння іншим.
Важливим моментом у християнському служінні є розуміння того, звідки черпати силу, натхнення і любов, щоб віддавати їх іншим. Ключовим уривком зі Святого Письма є аналогія, яку наводить Ісус Христос про виноградину.
«У мені перебувайте — а я у вас’ Як неспроможна гілка сама з себе плоду принести, якщо не перебуватиме вона на виноградині, ось так і ви, якщо не перебуватимете в мені. Я виноградина, ви — гілки. Хто перебуває в мені, а я в ньому, — той плід приносить щедро. Без мене ж ви нічого чинити не можете» (Йо. 15, 4-5).
Поділіться, як цей уривок стосується теми служіння?
ПІДСУМОК
• Христос поводився на землі як слуга, служив ближнім і залишив нам приклад для нашого служіння ближнім.
• Християнське життя не може бути лише життям для себе. «Ви покликані звіщати чесноти того, Хто вас покликав…» (1 Пт. 2,9).
• Служіння повинно поширюватися на сім’ю/родину, Церкву, суспільство.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Подумайте, хто у вашій сімТ чи громаді має економічні, соціальні, фізичні чи духовні потреби. Як можна їм послужити?
Заплануйте захід (всією сім’єю, разом з дітьми) чи візьміть участь у заходах, які допомагають іншим у їхніх потребах.
Поговоріть зі своїми дітьми на тему служіння: приклад Христа, служіння в сімї/родині, Церкві, суспільстві.