Тема 11: ТАЇНСТВО ЄЛЕОПОМАЗАННЯ — ЗЦІЛЕННЯ ДУШІ ТА ТІЛА

 

Коли ви чуєте слова “Святе Таїнство Єлеопомазання», Соборування
які асоціації у вас виникають?
(Помазання єлеєм хворих)

Святе Таїнство Єлеопомазання – ще називають Оливопомазання, Соборування, Тайна Святого Єлеєм — Таїнство, у якому хвора людина отримує дар Святого Духа оздоровитися або витривати у хворобі.

Свята тайна Єлеопомазання — це тайна для тих, хто страждає, хворіє.

Що роблять люди, коли важко хворіють?
Здебільшого вони готові на все, лиш би одужати — окрім того, що шукають різні ліки та лікарів, йдуть до цілителів, екстрасенсів, ворожок…

*А що має робити християнин? *

Шукаємо відповідь у Святому Письмі:

«Страждає хтось між вами? Хай /молиться. Радіє хтось.’ Хай псалми співає. Нездужає хтось між вами? Хай прикличе пресвітерів церковних і хай вони помоляться над ним, помазавши його олією в ім’я Господнє, і молитва віри спасе недужого, тай Господь його підійме; і як він гріхи вчинив, вони йому простяться.
Сповідайте, отже, один одному гріхи ваші й моліться один за одного, щоб вам видужати. Ревна молитва праведника має велику силу» (Як. 5,13-16).

Про що в ньому розповідається? Як це пов’язано з Таїнство Єлеопомазання?
Якщо сказати на сучасний лад, то якщо ти важко хворий — поклич священика чи піди до нього, щоб він уділив тобі Святе Таїнство Єлеопомазання.
Подивіться, тут не сказано, хто помирає, чи хто старий, тільки той кличе священика. Тут такого немає. У нашому народі поширене неправильне розуміння цієї тайни, мовляв, хто її отримає, конче має померти. Священика люди не кличуть, бо самі бояться, щоб «не накликати» смерті, або щоб не налякати хворої людини. Це неправильно. Християнин кличе священика, щоб він помолився над хворим. А кому зашкодила молитва? Читаємо уважно:
«…молитва віри спасе недужого, … Господь його підійме, … щоб вам видужати».
Тричі в одному вірші говориться про зцілення.
ГОЛОВНА МЕТА СВЯТОГО ТАЇНСТВО ЄЛЕОПОМАЗАННЯ — ЗЦІЛЕННЯ ЛЮДИНИ.
Катехизм «Христос — наша Пасха-, $ 466
«Святе Таїнство Єлеопомазання звершують соборно, молитвою всієї Церкви на зцілення душі й тіла: скріплення довіри до Бога та отримання прощення гріхів, а також фізичне одужання. Ось чому це Таїнство уділяють хворим, а не тільки вмираючим. Силою благодаті Таїнства Єлеопомазання недужий стає здатним бачити свою хворобу у світлі божого Промислу й отримує силу зносити недугу та долати її. Змінивши своє ставлення до неї, хворий поєднує власні страждання зі спаситель ними стражданнями Христовим*» (Катехизм “Христос — наша Пасла», $ 466).
Ісус зціляв, потім навчав апостолів : «І покликав дванадцятьох і заходився їх посилати по двох, даючи їм владу над нечистими духами… Вони, вийшовши, проповідували покаяння і виганяли численних бісів, а й намащували олією чимало хворих та оздоровлювали…»(Мр. 6,7.т2->3). Тепер цю місію передано священикам.

ПРИЧИНИ ЛЮДСЬКИХ ХВОРІВ
Подумайте над питанням.

Чому людина страждає і хворіє?
1. Гріх (на прикладі розслабленого та інших).
Взагалі хвороби і смерть увійшли в людське життя через первородний гріх. І що більше людина віддаляється від Бога, то більше страждає і хворіє.
А найбільше віддаляє від Бога гріх.
Але дивіться, що відбувається у Святому Таїнстві Єлеопомазання:
*…а як він гріхи вчинив, вони йому простяться» (Як. 5,1$).
Це Таїнство є найкращими ліками для повного очищення душі. Звичайно, для цього ми маємо Святе Таїнство Сповіді, але коли людина не може приступити до Сповіді, наприклад, вона без свідомості, але мала бажання прийняти це Таїнство, їй прощаються усі гріхи. Часто саме гріхи є причиною хвороб і страждань людини.
Згадаймо уривок зі Святого Письма про розслабленого.
«і от принесено до нього (до Ісуса) розслабленого, що лежав на ношах. Побачивши їхню віру, Ісус сказав розслабленому: -Бадьорися сину, твої гріхи відпускаються»
(Мт. 9,2) — і наказав йому: «Встань, візьми твої ноші та й іди додому» (Мт. 9, 6).
Друзі принесли недужого, шукаючи для нього оздоровлення, а Христос, який завжди дивиться глибше, ніж людина, дарує йому і зцілення, і прощення гріхів.
Причина страждань розслабленого — його гріхи.
Подумайте й поділіться, які гріхи сьогодення призводять до хвороб?
Якщо дивитися на хворобу через призму теперішнього часу, можна впевнено сказати, що безліч людей важко хворіє на страшні недуги через забруднене середовище, погане харчування, підроблені неякісні ліки, шкідливі звички. Хвороби через екологію, харчування тощо — це теж хвороби через гріх. Тому що це все робить людина своїм легковажним ставленням до природи, занедбанням своєї роботи, своїм бажанням насититись.
2. Випробування (Кн. Йова, Кн. Товита).
Інколи Бог посилає хворобу як випробування, щоб духовно вдосконалити людину. Згадаймо Іова. Він пройшов величезне випробування. Він втратив усе — майно, родину, друзів і зрештою здоров’я. Але говорив — Бог дав. Бог забрав, нагий я родився, нагим і вернуся у землю. І що з ним сталося:
«Господь повернув Іовові його становище, бо Іов заступався за своїх друзів; Господь збільшив усе, що було в Іова, удвоє. І благословив Господь нове становище Іова більш, ніж старе…» (іов, 42, Ю; 12).
З- Спосіб навернення або пізнання Бога чи то для самої людини, чи для інших, на прославу Бога (на прикладі сліпонародженого)

Поділіться, чи знає хтось історії, які сталися з людьми, коли хвороба чи страждання привели людину до навернення І пізнання Бога
■Переходивши, побачив Ісус чоловіка, зроду сліпого. Запитали його, отже, учні його: “Учителю, хто згрішив.’ він — чи батьки його, що сліпим він уродився.'” “Ані він не згрішив, ані батьки його, — відказав Ісус, — але щоб ділам Божим виявитись на ньому.*”» (Йо. 9,1-3).
4. Засіб очищення І шлях спасіння для нас і для інших (на прикладі страждань Ісуса Христа).
Поділіться, чи зустрічали ви людей, які терпеливо зносили страждання.’
Як ці люди вплинули на вас?
Людина, яка терпеливо переносить хворобу чи будь-яке Інше страждання, може з’єднатися з Ісусовими терпіннями І так внести свою маленьку частку у велике діло спасіння інших. Святий Павло писав: «Тепер я радію стражданнями за вас і доповняю на моїм тілі те, чого ще бракує скорботам Христовим для його тіла, що ним є Церква» (Кол. 1, 24).
Важливо, що у Святому Таїнстві Єлеопомазання людина отримує дар І силу злучитися Із Христовими страстями. Вона певним чином посвячена і вносить свою частку для добра Божого народу, для добра Церкви.
ЛЮДИНА, ПРИЙМАЮЧИ ЄЛЕОПОМАЗАННЯ, ЗАСВІДЧУЄ БОГОВІ СВОЮ ВІРНІСТЬ. ОКРІМ ТОГО, ЩО ВОНА ПРИЙМАЄ ЛІКИ, ВОНА РОЗУМІЄ, ЩО УСЕ В ЇЇ ЖИТТІ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД БОГА І НЕ НАМАГАЄТЬСЯ ШУКАТИ ЕКСТРАСЕНСІВ ЧИ ІНШИХ «ДОБРОДІЇВ». А БОГ ЧЕРЕЗ ЦЮ ТАЙНУ ЗСИЛАЄ НА ЛЮДИНУ СВОЮ ЛАСКУ ВИТРИВАТИ В ЦІЙ ХВОРОБІ, ДАРУЄ ЇЙ МИР І СПОКІЙ,СКРІПЛЮЄ ПРОТИ СПОКУС ЛУКАВОГО, ЗОКРЕМА ПРОТИ СТРАХУ СМЕРТІ.
«Тому, власне, що страждав і сам був випробуваний, він може допомогти тим, що проходять через пробу» (Євр. 2,їв).
Сам Ісус перед своїми страстями переживав дуже сильну боротьбу зі злими силами. Згадаймо, як Він декілька разів приходив до учнів й апостолів, просив їх молитися за Нього, сам молився І навіть ангел прийшов, щоб йому допомогти, але потім Ісус поборов спокуси і вже спокійно приймав усе, що давав Йому Отець.
Так і святий Павло мусить навчитись від Господа:
«…він сказав мені: “Досить тобі моєї благодаті, бо моя сила виявляється в безсиллі. ” Отож, я краще буду радо хвалитися своїми немочами, щоб у мені Христова сила перебувала- (2 Кор. 12, 9).
Може ви або ваші близькі уже користали з цього Таїнства?
Поділіться досвідом.
ХТО І КОЛИ МОЖЕ ОТРИМАТИ ТАЇНСТВО ЄЛЕОПОМАЗАННЯ:
• важко хворий (заборонено відправляти над здоровими або померлими);
• людина поважного віку, у якої посилюється неміч;
• не лише фізично, але психічно важко хворі люди (депресії, неврози, у залежнення від алкоголю, наркотиків, гральних автоматів; узалежнення від осіб);
• ті люди, які готуються до важкої* операції, перейняті переживанням і страхом щодо ЇЇ успішності;
• тому, хто втратив розум або є без свідомості, можна уділити це Таїнство, якщо припускають, що коли така людина була би при свідомості, то могла бажати його уділення. Також бажання родини може бути дійсною причиною для уділення Єлеопомазання.
Якщо хворий, який отримав Єлеопомазання. одужує, він може знову прийняти це Таїнство у разі нової важкої хвороби. Протягом однієї і тієї ж недуги Єлеопомазання може бути знову повторене, якщо хвороба загострюється. Доречно вділити Єлеопомазання хворим перед важливою операцією. Те саме стосується і старших людей, у яких поглиблюється неміч.
Хто уділяє Таїнство Єлеопомазання?
Єлеопомазання хворим уділяють правосильно усі священики, і тільки вони.
Матерія тайни Єлеопомазання — це оливкова олія.
Чи знаєте ви випадки, коли людина зцілювалась від хвороби?
Як змінилося її життя?
Ісус застерігає: «Оце ти видужав, — тож не гріши більше, щоб щось гірше тобі не сталось” (Йо. 5, ц).
ЯКІ НАСЛІДКИ ТАЇНСТВО ЄЛЕОПОМАЗАННЯ?
Головний наслідок Єлеопомазання — це отримання Божої ласки від Святого Духа витривати в хворобі й оздоровитись. Людина отримує особливий дар Святого Духа — зміцнення в терпінні, відвагу в подоланні труднощів, мир, відновлює довіру і віру в Бога та зміцнюється проти спокус лукавого, тобто проти спокус знеохочення і страху перед смертю.
«Церква навчає, що Таїнство Єлеопомазання дає духовне зцілення, навіть якщо фізичне оздоровлення не супроводжує його» (Катехизм УГКЦ «Христос — наша Пасха», $467).
Тайна Єлеопомазання є ліками і для тіла, і для лікування душі від гріхів. «Церква звершує святе Таїнство Єлеопомазання на зцілення душі і тіла та прощення гріхів» (Катехизм УГКЦ -Христос — коша Пасха», $ 464).
– Святе Таїнство Єлеопомазання, яке християнин приймає в час страждань і хвороб, уділяється для підкріплення віри в перемогу Христа над гріхом і смертю. Бог
в Єлеопомазанні дарує благодать відновлення внутрішньої цілості людини — її зцілення та подальшого духовного зростання» (Катехизм УГКЦ -Христос — наша Пасха». $ 465).
Приготування до останнього переходу. Останнє намащування скріплює кінець нашого земного життя міцним захистом в останній боротьбі перед входом до Дому
Отця.
ЧИН ЄЛЕОПОМАЗАННЯ
Поясненння з Катехизму «Христос — наша Пасха», § 468-469:
• Уділення святого Таїнства Єлеопомазання звершують у храмі або там, де перебуває недужий.
• За спромогою це Таїнство звершують кілька священиків (згідно з Чином — семеро), що унаочнює молитву всієї Церкви, тому Єлеопомазання називають ще
«соборуванням».
• Чин Єлеопомазання передбачає освячення єлею, читання Апостола та Євангелія і помазання недужого.
• Священик, посвячуючи єлей, традиційно вживаний для лікувальних цілей, прикликає на нього силу Божу, «щоб він був для тих, що помазуються ним, на
зцілення й на припинення всякого терпіння, скверни плоті й духа» (§ 348), а читанням зі Святого Письма благовістить перемогу Христа над гріхом, недугою
та смертю.
• Помазуючи недужого єлеєм (його чоло, очі, ніздрі, вуха, уста, щоки, груди, руки і ноги), священик проказує урочисту благальну молитву до Бога Отця,
у якій просить зцілити недужого «помазанням цим від тілесної і душевної немочі» й «оживотворити його благодаттю Христа, молитвами Богородиці І всіх
святих».
• Чин закінчується покладанням книги Святого Євангелія на голову недужого на знак того, що Сам Христос Господь кладе Свою святу десницю на його голову
на зцілення й прощення гріхів.
• Після звершення Таїнства Єлеопомазання недужий причащається Святих Дарів — «ліку безсмертя».
• Присутні під час звершення святого Таїнства Єлеопомазання моляться за недужого, сповняючи апостольські настанови: «Моліться один за одного, щоб
вам видужати. Ревна молитва праведника має велику силу» (Як. 5,16).
Як ви думаєте, які обов’язки має християн щодо цього Таїнства?
Апостол Павло пише: «Ми, сильні, мусимо нести немочі безсильних, а не собі догоджати» (Рим. 15, і).
Згадаймо притчу про милосердного самарянина:
«Але один самарянин, що був у дорозі, зненацька надійшов (на нього) й, побачивши його, змилосердився. Він приступив до нього, перев’язав йому рани, полив їх оливою і вином; потім посадив його на власну скотину, привів до заїзду й доглянув за ним» (Лк. то, 33~34)-
«Іди І ти роби так само» (Лк. ю, 37).
Нашим обов’язком є:
• навчати вірних про користь Таїнства Єлеопомазання,
• заохочувати хворих, щоб вони приймали це Таїнство і приймали належно,
• «Моліться один за одного, щоб вам видужати. Ревна молитва праведника має велику силу» (Як. 5, тб).
Поділіться, що ви знали про Святе Таїнство Єлеопомазання
І що дізналися нового?
ПІДСУМОК
• Таїнство Єлеопомазання покликане зцілити людину І фізично, І духовно.
• Єлеопомазання насамперед для хворих, а не вмираючих.
• Єлеопомазання — це можливість помолитися за хворого всією Церквою, спільнотою вірних.
• Це Таїнство можна приймати декілька разів.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
• Поміркуйте та обговоріть зі своїм чоловіком/дружиною, що нового ВИ дізналися про Таїнство Єлеопомазання.
• Розкажіть своїм дітям про Таїнство Єлеопомазання.

 

Слава Ісусу Христу!

Пригадую,
що сьогодні, 3.08.2021, о 21.15, буде катехизмова зустріч на платформі Зуум.
Провадить їмость Любов Тарасенко.
Тривалість зустрічі- 1год

Тема: ТАЇНСТВО ЄЛЕОПОМАЗАННЯ.

Буде нагода висловити свої думки та ставити запитання.

Прохання подумати над питаннями:

1.Коли ви чуєте слова “Святе Таїнство Єлеопомазання», Соборування,
які асоціації у вас виникають?
2.Чому людина страждає і хворіє?
3.Подумайте й поділіться, які гріхи сьогодення призводять до хвороб?
4.Поділіться, чи знає хтось історії, які сталися з людьми, коли хвороба чи страждання привели людину до навернення І пізнання Бога.
5.Поділіться, чи зустрічали ви людей, які терпеливо зносили страждання.’Як ці люди вплинули на вас?

Для участі вам потрібно:
1. Завантажити додаток “Zoom” на телефон, планшет чи компютер.
2. Натиснути на це посилання:
https://us02web.zoom.us/j/82764701065?pwd=WUtpSTV0TkoyZDhBbVIvV0JUZ2hjdz09

3. Якщо нема додатку, тоді після переходу по лінку, вам потрібно ввести ці дані
ID riunione: 827 6470 1065
Passcode: 606384

4. Поради:
– зарядити телефон
– використовувати навушники
– мати добрий інтернет звʼязок
– вимикати мікрофон, лише при потребі вмикати його
– не опускати руки, коли щось не буде виходити, просіть допомоги у друзів, хто вміє користуватись. Памʼятайте: ми всі через таке перейшли.

Сьогодні будуть представники всіх наших 4-ох спільнот в Лігурії.

ДО ЗУСТРІЧІ? Ваш капелан, о.Віталій?